Kategori

Populære Innlegg

1 Forebygging
Hvordan riktig og bedre å behandle purulent tonsillitt hjemme?
2 Bronkitt
Analoge piller Tilaxin
3 Klinikker
Hvordan raskt bli kvitt grønn snot i et barn enn å behandle
Image
Hoved // Bronkitt

Stearinlys Paracetamol for barn: anmeldelser og instruksjoner


Høy feber følger nesten hvilken som helst sykdom hos et barn, enten det er kald eller tann. Og ofte blir det enda mer grunn til spenning enn den første sykdommen til babyen. På den ene siden indikerer tilstedeværelsen av temperatur at kroppen aktivt bekjemper sykdommen. På den annen side kan en betydelig økning i kroppstemperatur føre til irreversible konsekvenser.

Spesielt farlig er temperaturen for spedbarn og småbarn i de første årene av livet, fordi det kan føre til utvikling av feberkramper. Dette kan unngås ved konstant å overvåke kroppstemperaturen under sykdommen og, om nødvendig, senke den med spesielle preparater. For barn er en praktisk form for slike midler stearinlys. Tross alt har de mindre stress på leveren, og kan brukes selv når barnet sover. Stearinlys (eller suppositorier) Paracetamol er et populært antipyretisk legemiddel som er egnet for babyer etter tre måneders levetid.

Utgivelsesskjema

Stearinlys Paracetamol til barn er formet som en sylinder med spiss ende og pakkes i en filmcellepakke, som er plassert i en pappkasse, som også inneholder bruksanvisninger. Antallet stykker i pakken og mengden av paracetamol i en lysestake avhenger av produsenten. Dette kan for eksempel være 6 eller 10 stearinlys i hver av disse vil være fra 50 til 500 mg aktiv ingrediens. Fargen på suppositoriet varierer fra hvitt til hvitt-gult.

struktur

Den viktigste aktive ingrediensen i stearinlys er identisk med navnet deres - Paracetamol. Ett suppositorium kan inneholde 80 mg, 150 mg, 170 mg, 330 mg eller 500 mg paracetamol. Hjeltekomponenten er fast fett.

Operasjonsprinsipp

Paracetamol virker på sentrene for regulering av temperatur og smerte i kroppen. Det hemmer produksjonen av prostaglandiner (forbindelser som påvirker økningen i temperatur og smertefølsomhet). Legemidlet begynner å virke etter ca. 50-60 minutter og fortsetter effekten i 6-8 timer.

Indikasjoner (hvorfor er foreskrevet til barn)

Paracetamol er et av de sikreste medisinske stoffene til babyens kropp. Det er foreskrevet som et antipyretisk og smertestillende middel for:

  • forkjølelse, influensa, smittsomme sykdommer (vannkopper, rubella, kikhoste, meslinger, scarlet feber, kusma);
  • feber hos barn etter vaksinasjon;
  • smerte syndrom assosiert med tannkjøtt, øreverk og ondt i halsen.

Paracetamol i form av stearinlys - et praktisk legemiddel for barn i første halvdel av livet, fordi:

  • Fraværet av ekstra ingredienser (søtningsmidler, smaker, aromaer) reduserer sannsynligheten for en allergisk reaksjon hos et barn;
  • eliminerer muligheten for å kvele stoffet eller spytte det ut hos barn som har problemer med å ta medisinen gjennom munnen (kvalme, oppkast, oppkast, stemninger);
  • Det har færre bivirkninger og mindre stress på kroppen, fordi gjennom tarmene blir stoffet straks absorbert i blodet, omgå leveren og fordøyelseskanalen;
  • kan til og med brukes i et barns søvn hvis behovet oppstår.

I hvilken alder er det lov å ta

Produsenter av paracetamol i form av stearinlys anbefaler å bruke det til barn fra tre måneder, og for babyer som veier over 4 kg.

Om nødvendig kan suppositorier brukes fra fødselen til et barn, dersom den potensielle fordelen av stoffet oppveier den potensielle risikoen for bruk, og alltid etter å ha konsultert en lege.

Kontraindikasjoner og bivirkninger

Suppositorier anbefales ikke til bruk i tilfelle overfølsomhet overfor parasittamol. Kontraindikasjoner til bruk av rektal suppositorier kan også være følgende situasjoner:

  • forstyrrelser i lever og nyrer;
  • inflammatoriske sykdommer i rektal mucosa;
  • mangel på enzymet glukose-6-fosfat dehydrogenase;
  • blodforstyrrelser;
  • dysfunksjon av anus og diaré.

Mulige bivirkninger ved bruk av paracetamol:

  • allergiske reaksjoner;
  • økt blødning, undertrykkelse av blod;
  • bronkospasme;
  • kvalme, unormal leverfunksjon
  • irritasjon av endetarm og anus.

Instruksjoner for bruk og dosering

Suppositorier bør brukes rektalt, det vil si injisert i barnets anus, legger barnet på siden eller baksiden.

  1. Vask hendene grundig med såpe eller medisinske hansker. Lyset skal være ved romtemperatur.
  2. Innføring av et lys til et barn trenger en spiss ende etter tarmtømming.
  3. Barnets skinker må holdes stramme i flere minutter, slik at barnet ikke reflekterer putten på baksiden.

Enkeldosen avhenger av alder og vekt av barnet. Den optimale enkeltdosen er 10-15 mg pr 1 kg barnvekt.

  • babyer fra fødsel til tre måneder får lov til å bruke legemidlet bare som foreskrevet av lege;
  • Barn fra tre måneder til ett år (veier fra 4 til 10 kg) anbefales en enkeltdose i ett suppositorium på 0,08 g;
  • For barn fra ett år til seks år (veier fra 10 til 20 kg) anbefales en enkeltdose med ett stikkpille på 0,17 g;
  • Barn fra 7 til 12 år anbefales en enkeltdose i ett suppositorium på 0,33 g;
  • Barn over 12 år anbefales en enkelt dose i 1-2 suppositorier på 0,33 g.
  • barn under 6 år - 3 dager;
  • Barn over 6 år - 5 dager.

overdose

For å unngå overdosering er det nødvendig å klart beregne en enkelt og daglig dose av legemidlet. Hvis mengden av parasittamol tatt er mange ganger, kan maksimal anbefalt dose, brudd på fordøyelsen (kvalme, oppkast, diaré, appetittmangel, magesmerter) øke svette, funksjonsfeil i hjertet og luftveiene. De negative effektene av paracetamol på leveren kan være ledsaget av døsighet, hudens hud og slimhinner, svimmelhet.

De fleste symptomene vises på den første dagen etter en overdose.

Interaksjon med andre legemidler

Bruk ikke Paracetamol sammen med andre legemidler, der det er i preparatet, for å unngå overdosering. For å gjøre dette er det nødvendig å studere i detalj sammensetningen av antipyretiske legemidler og alternative paracetamolholdige legemidler med legemidler der ibuprofen virker som et aktivt stoff.

Paracetamol forbedrer virkningen av acetylsalisylsyre, koffein, kodein. Kombinasjonen av paracetamol med alkohol fører til at toksisiteten av legemidlet øker betydelig. Preparater som inneholder acetylcystein er en motgift mot paracetamolforgiftning.

analoger

For paracetamol kan to grupper av analoger skiller seg ut.

  1. Produkter som også inneholder paracetamol som et aktivt stoff, men har et annet handelsnavn. Slike er Tsefekon, Panadol, Efferalgan i form av stearinlys. Effekten av slike legemidler vil være identisk med Paracetamol.
  2. Antipyretiske legemidler basert på en annen aktiv ingrediens. Disse kan være homøopatiske stearinlys - viburkol - som er tillatt selv til nyfødte. Enten stoffer basert på ibuprofen (Nurofen, Harofen, Ibunorm Baby). De må skiftes med Paracetamol, hvis det alene ikke er nok til å redusere temperaturen, eller det nødvendige intervallet mellom applikasjoner ikke har gått ut.

anmeldelser

Ludmila:

Jeg leser fra Komarovsky at Paracetamol er mer effektivt med virus. At den har praktisk talt ingen anti-inflammatorisk effekt, derfor med bakterielle infeksjoner, hjelper Paracetamol for en kort stund eller forblir tomgang. Det vil si, ikke en eneste alvorlig infeksjon kan oppnå en signifikant reduksjon i kroppstemperatur med hjelpen. Derfor kan paracetamol være en klar test for alvorlighetsgraden av sykdommen - hvis du tar det, har temperaturen raskt redusert, og det er stor sannsynlighet for at barnet har en vanlig ARVI.

Irina:

Før du bruker et antipyretisk middel, Paracetamol eller dets analoger, måler jeg alltid temperaturen med flere termometre. Dette er bare et must. Elektronisk mislykkes ofte. Hvis det er virkelig mer enn 38, så på ettermiddagen prøver jeg å gi antipyretisk sirup. Og til å sove, selv om om kvelden under 38, legger jeg fremdeles et lys for å sove fredelig.

Tatiana:

Nurofen og paracetamol hjelper oss alltid ved høye temperaturer. Nok for nøyaktig 5 timer. Ambulansen og suspensjonen med mefenaminsyre ble også lagret en gang, dette var da influensa var veldig sterk.

Xenia:

Jeg satte straks lyset Analdim, og Paracetamol og No-shpu. Paracetamol dosering ser etter vekt, men ikke etter alder, fordi vi er store. I flere år har temperaturen bare vært høy. Hvis håndtakene og føttene er kalde, bør du definitivt gi en shpu.

Raisa:

Vi brant for 6 netter, hverken Analdim, Paracetamol, eller Nurofen hjalp separat. Pluss for No-shpu, slik at spasmen er borte, hvis temperaturen ikke faller. Legg nå stearinlys Paracetamol + 0.5 No-shpy eller Nurofen med No-spa. Umiddelbart alle sammen. Gutten hadde fibrilkramper, jeg stod ikke på seremoni etter det, jeg ga alt på en gang, og temperaturen minker gradvis.

video

Vi anbefaler å se videoen der barnelege Tatyana Prokofieva forteller deg hvilke metoder som bør tas før du tar en febrifuge. Og også, ved hvilken temperatur er det antipyretiske et must.

Stearinlys "Paracetamol" for barn

"Paracetamol" kan kalles en av de mest populære antipyretiske midler når det gjelder å senke temperaturen hos et barn. Legene kaller dette legemidlet trygt for barn og er ofte foreskrevet for feber eller smertsyndrom. De minste er ofte utnevnt til stearinlys.

Frigi form og sammensetning

Suppositorier "Paracetamol" er laget av ulike farmasøytiske selskaper - Altfarm, Altaivitamin, Biochemist og andre. Alle inneholder Paracetamolum som hovedkomponent som gir lys med terapeutisk effekt. Avhengig av mengden i ett stikkpiller, utsettes slike doser:

I tillegg til paracetamolum er det bare en ekstra ingrediens i dette legemidlet, som er representert av en fettbasen. Takket være en slik base har stearinlyset en torpedoform, hvitkrem eller hvit farge. Preparatet går lett inn i anus og løses raskt i tarmen.

Operasjonsprinsipp

Paracetamol virker på hjernevæv (spesielt på smertesentre og temperaturregulering) ved å blokkere cyklooksygenase. Påvirker arbeidet med et slikt enzym, reduserer stoffet kroppstemperaturen og eliminerer smerte, hvis de er av medium eller lav intensitet. En markert anti-inflammatorisk effekt i suppositorier markerer ikke.

vitnesbyrd

Oftest brukes "Paracetamol" i stearinlys til å redusere temperaturen forårsaket av ARVI, kyllingpoks, meslinger, influensa, kusma, herpes eller annen virusinfeksjon. Legemidlet kjemper effektivt feber som oppstår under betennelsesprosesser forårsaket av bakterier, så som sår hals, pyelonefrit eller sår hals. I tillegg kan denne medisinen brukes i temperaturreaksjonen til vaksinen. Siden suppositorier har en smertestillende effekt, kan de også brukes til tannverk, smerte i leddene, halsen, øre og annen lokalisering.

I hvilken alder er foreskrevet barn?

Stearinlys "Paracetamol" kan ikke brukes i nyfødtperioden. Hvis barnet allerede er 1 måned gammelt, kan legen foreskrive et slikt legemiddel ved høy temperatur, men med noen forbehold. For slike unge pasienter er "Paracetamol" bare indikert når temperaturen stiger, noe som er en reaksjon på vaksinasjon. I tillegg er stoffet brukt en gang.

Hvis barnet allerede har blitt 3 måneder, kan du bruke stearinlys uten frykt. Denne form for "Paracetamol" er tillatt å bruke opp til 12 år, og velger riktig dosering for et bestemt barn.

Selv om det allerede er mulig å gi tabletter til pasienter eldre enn 6 år, og paracentamol i suspensjon er også tillatt for barn fra 3 måneder til 12 år, er det ofte å foretrekke bruk av suppositorier:

  • Først, hvis barnet har kvalme, og noen stoffer som tas av munnen, provoserer et oppkast av oppkast.
  • For det andre, hvis en liten pasient ikke tolererer noen kjemiske tilsetningsstoffer som finnes i væske eller tablettform.

Kontra

Suppositorier brukes ikke bare for overfølsomhet overfor "Paracetamol", men også følgende situasjoner kan være kontraindikasjoner:

  • Utseendet til erosive eller ulcerative forandringer i magen i fordøyelseskanalen.
  • Mage- eller tarmblødning.
  • Fravær av glukose 6 fosfat dehydrogenase.
  • Betennelse i endetarm.

Lite pasienter med nyresykdom, bronkial astma, blodpatologier, leverskade og noen andre sykdommer krever økt oppmerksomhet fra legen når de foreskriver "Paracetamol" i suppositoriene.

Bivirkninger

Ved behandling med paracetamol kan allergiske reaksjoner eller andre negative symptomer, som kvalme eller bronkospasme, oppstå. I dette tilfellet avbrytes legemidlet umiddelbart, og barnet skal vises til legen.

Instruksjoner for bruk

Følgende fremgangsmåte kan gis ved bruk av paracetamol suppositorier:

  • Barnet må legges, og hendene hans må vaskes. Sprepe baken og forsiktig sette inn et stearinlys som slippes fra pakken inn i anusen, du må skyve den inn med fingeren.
  • Slik at bruk av stikkpiller ikke provoserer tømming av tarmene, anbefales det å sette stoffet enten etter enema eller etter naturlig tarmbevegelse.
  • Lyset kan om nødvendig kuttes i halvdeler, men de skarpe kanter som dannes samtidig smides med fingrene slik at de glatter ut.
  • "Paracetamol" i suppositorier brukes fra 2 til 4 ganger per dag. Intervallet mellom bruk av medisinen skal være minst 4 timer.
  • For å bestemme doseringen av stoffet for en bestemt baby må du vite alder og kroppsvekt. Leger beregner en enkelt dose, multipliserer pasientens kroppsvekt med 10-12 mg, mens barnet ikke skal motta mer enn 60 mg / kg paracetamol per dag.
  • Den gjennomsnittlige enkeltdosen "Paracetamol" i stearinlys til babyer opptil ett år er 50-100 mg. Barn fra 1 til 3 år satt et lys med en dose på 100 mg eller halvparten av et lys 250 mg. Barn 3-5 år gammel, er denne medisinen foreskrevet i en dose på 150-200 mg. Et 5-10 år gammelt barn foreskrives suppositorier med 250 mg "Paracetamol", og i 10-12 år vil den terapeutiske effekten bare være fra bruk av medisinen med høyest dose (500 mg i ett sete).
  • Varigheten av bruk av stearinlys anbefales å begrense 5 dager, hvis medisinen er foreskrevet for smerte, eller 3 dager hvis Paracetamol brukes som en febrifuge. Lengre behandling bør avtales med legen.

overdose

Hvis du ved et uhell tillater dosen "Paracetamol" i stearinlyset (for eksempel blander dosen av legemidlet), vil dette føre til negative symptomer på fordøyelseskanalen: mangel på appetitt, magekramper, kvalme, diaré og andre. Hvis overdoseringen er signifikant, kan stoffet forårsake leverskade. Siden det ikke utvikles umiddelbart, og i noen tid kan barnet føle seg godt, en lege må undersøkes dersom dosen overskrides.

Kombinasjon med andre legemidler

Det anbefales ikke å sette Paracetamol samtidig i stearinlyset og gi barnet en suspensjon eller annen medisin basert på Paracetamol, da dette vil øke risikoen for overdosering. Uten resept bør du ikke bytte "Paracetamol" og antipyretisk stoff med en annen sammensetning (for eksempel "Nurofen"). Også i merknadene til stearinlys er det registrert mange andre legemidler, med hvilke suppositorier ikke anbefales å kombineres.

Salgsbetingelser

"Paracetamol" i stearinlys, som andre former for et slikt legemiddel, selges uten resept. Både dosering og produksjonsfirma påvirker kostnadene ved en slik medisin. I gjennomsnitt, for 10 lys som inneholder 100 mg av den aktive ingrediensen, må du betale 30 rubler.

Lagringsfunksjoner

Produsenten anbefaler å beholde suppositorier ved en temperatur ikke høyere enn 15 grader Celsius, så de er best plassert i kjøleskap. En øvre hylle er egnet for oppbevaring, der barn ikke vil få medisinen. Holdbarheten på lys er vanligvis 2 år.

anmeldelser

På bruk av "Paracetamol" i suppositorier hos barn er det mange positive vurderinger. Foreldre elsker at et slikt stoff er tryggere enn Ibuprofen-preparater, effektivt reduserer temperaturen og eliminerer smerte, og inneholder heller ikke skadelige kjemikalier. Legemidlet er også rost for muligheten til å velge dosering for barn i ulike aldre.

Blant ulempene ved legemidlet er det nevnt en ganske lang handling, siden effekten av bruk av stearinlys utvikler seg i løpet av 1,5-2 timer (suspensjonen virker etter 15-30 minutter). Samtidig er toleransen av suppositorier, ifølge mødrenes mening, for det meste bra, og prisen er rimelig, noe som også tilskrives fordelene med denne formen av Paracetamol.

Paracetamol

◊ Rektale suppositorier for barn fra hvitt til hvitt med kremet eller hvitt med en gulaktig tinge, torpedoformet.

Hjelpestoffer: Fast fettbase for å oppnå et suppositorium som veier 1,25 g

5 stk - Konturcellepakker (2) - papppakker.

Ikke-narkotisk analgesisk, blokkering av TSOG1 og TSOG2 hovedsakelig i sentralnervesystemet, som påvirker sentrene av smerte og termoregulering. I det betente vevet nøytraliserer cellulære peroksidaser effekten av paracetamol på COX, noe som forklarer nesten fullstendig fravær av antiinflammatorisk effekt. Fraværet av en blokkerende effekt på syntesen av Pg i perifert vev bestemmer fraværet av en negativ effekt på metallsaltmetabolismen (forsinkelsen av Na + og vann) og mukøs membran i mage-tarmkanalen.

Absorpsjon - høy, TCmax - 0,5-2 timer; Cmax - 5-20 mcg / ml. Kommunikasjon med plasmaproteiner - 15%. Trenger BBB. Mindre enn 1% av paracetamol dosen tatt av sykepleieren går over i morsmelk. Metabolisert i leveren på tre hovedveier: konjugering med glukuronider, konjugering med sulfater, oksidasjon med mikrosomale leverenzymer. I sistnevnte tilfelle dannes toksiske mellomliggende metabolitter, som deretter blir konjugert med glutation, og deretter med cystein og merkapturinsyre. De hoved isoenzymer av cytokrom P450 for en gitt bane er isoenzymet CYP2E1 (fortrinnsvis), CYP1A2 og CYP3A4 (sekundær rolle). Med glutathionmangel kan disse metabolitter forårsake skade og nekrose av hepatocytter.

Ytterligere metabolske veier er hydroksylering til 3-hydroksyparacetamol og metoksylering til 3-metoksyparacetamol, som deretter konjugeres med glukuronider eller sulfater.

Hos voksne virker glukuronidering, hos nyfødte (inkludert premature babyer) og små barnsulfatering. Konjugerte paracetamol metabolitter (glukoronider, sulfater og konjugater med glutation) har lav farmakologisk (inkludert giftig) aktivitet.

T1/2 - 1-4 timer. Utskilt av nyrene som metabolitter, hovedsakelig konjugater, kun 3% uendret.

Bruk på barn fra 3 måneder til 12 år som:

- antipyretisk ved akutt respiratoriske sykdommer, influensa, barndomsinfeksjoner, postvaccinasjonsreaksjoner og andre tilstander ledsaget av feber;

- smertestillende midler for smertsyndrom med svak og moderat intensitet, inkludert: hodepine, tannpine, muskel smerte, neuralgi, smerte på grunn av skader og brannskader.

Overfølsomhet, nyfødt periode (opptil 1 måned.).

Med forsiktighet Nyresvikt og leverfeil, godartet hyperbilirubinemi (inkludert Gilberts syndrom), viral hepatitt, blodsykdommer (leukopeni, trombocytopeni), tidlig fødsel (opptil 3 måneder).

Administrasjonsfrekvens 2-4 ganger daglig; intervall - ikke mindre enn 4 timer

Dosen avhenger av alder og kroppsvekt av barnet. Den gjennomsnittlige enkeltdosen er 10-12 mg / kg kroppsvekt. Maksimal daglig dose av paracetamol bør ikke overstige 60 mg / kg kroppsvekt.

Avhengig av alder, anbefales følgende enkeltdoser:

fra 6 til 12 måneder - 0,5-1 suppositorium (50-100 mg);

fra 1 år til 3 år - 1-1,5 suppositorium (100-150 mg);

fra 3 til 5 år - 1,5-2 suppositorier for (150-200 mg);

fra 5 til 10 år - 2,5-3,5 suppositorium (250-350 mg);

fra 10 til 12 år - 3,5-5 suppositorier (350-500 mg).

Ikke bruk stoffet i mer enn 3 dager som en antipyretisk og 5 dager som en bedøvelse uten legenes resept! Hos barn under 3 måneder kan det brukes høye temperaturer forårsaket av vaksinasjon (vaksinasjon). I henhold til alle andre indikasjoner brukes Paracetamol hos barn under 3 måneder kun på resept.

Allergiske reaksjoner (inkludert hudutslett, kløe, angioødem).

Sjelden - blodforstyrrelser (anemi, trombocytopeni, metemoglobinemi).

Symptomer: I løpet av de første 24 timene etter inntak kan gastrointestinale sykdommer (diaré, tap av appetitt, kvalme, oppkast, kramper, magesmerter), symptomer på unormal leverfunksjon forekomme 12-48 timer etter overdose (alvorlighetsgraden av nekrose er avhengig av graden overdose) - økt aktivitet av levertransaminaser, en økning i protrombintid Et detaljert klinisk bilde av leverskade oppstår etter 1-6 dager. Ved alvorlig overdose - leversvikt med progressiv encefalopati. Sjeldent utvikles leverdysfunksjonen med lynhastighet og kan være komplisert ved nyrefeil (tubulær nekrose).

Behandling: Innføring av donatorer av SH-grupper og forløpere av syntesen av glutation-metionin innen 8-9 timer etter overdose og N-acetylcystein - opptil 12 timer. Behovet for ytterligere terapeutiske tiltak (ytterligere behandling av metionin, intravenøs administrering av N-acetylcystein) bestemmes avhengig av på konsentrasjonen av paracetamol i blodet, samt på tiden som er gått etter administreringen.

Stimulanter av mikrosomal oksidasjon i leveren (fenytoin, etanol, barbiturater, flumecinol, rifampicin, fenylbutazon, trisykliske antidepressiva) øker produksjonen av hydroksylerte aktive metabolitter, noe som gjør det mulig for hepatotoksisk tiltak å utvikle seg med små overdoser. Inhibitorer av mikrosomal oksidasjon (inkludert cimetidin) reduserer risikoen for hepatotoksisk virkning. Når det tas med salicylater, øker den nefrotoksiske effekten av paracetamol. Kombinasjonen med kloramfenikol fører til en økning i de toksiske egenskapene til sistnevnte. Det forbedrer effekten av indirekte antikoagulantia og reduserer effektiviteten av urikosuriske legemidler.

Samtidig bruk av paracetamol med andre paracetamolholdige legemidler bør unngås, da dette kan føre til overdosering av paracetamol. Når du bruker stoffet i mer enn 5-7 dager, bør du overvåke perifere blodtall og leverens funksjonelle tilstand. Parasetamol forvrenger resultatene av laboratorieundersøkelser av glukose og urinsyre i plasma.

Kontraindikert i nyfødt periode (opptil 1 måned).

Med forsiktighet: tidlig kistealder (opptil 3 måneder.).

På et tørt, mørkt sted, ved en temperatur ikke høyere enn 15 ° C.

Utløpsdato. 2 år. Ikke bruk etter utløpsdatoen som er trykt på pakningen.

Stearinlys "Paracetamol": bruksanvisning til spedbarn og barn eldre enn ett år

En økning i kroppstemperatur følger med mange barndoms sykdommer, smittsomme og ikke-smittsomme. Dette symptomet er forbundet med utbrudd av spedbarns tenner og perioden etter vaksinering. Ofte, i slike tilfeller foreskriver legen Paracetamol, fordi barnets kropp tolererer dette legemidlet bedre enn andre antipyretiske legemidler.

Sammensetningen og formen av medikamentfrigivelsen

I suppositorier, som i en hvilken som helst annen doseringsform av dette legemidlet, er det aktive stoffet en-paracetamol (para-acetaminopherol). Det er fire doser for denne medisinen: 0,125 g, 0,25 g, 0,5 g, 1,0 g. I barnas lys er paracetamol det reneste og sikreste, siden foruten hovedkomponenten og fettkomponenten i fast form er det ingen andre tilsetningsstoffer i dem. stoffer.

Det er denne egenskapen av stearinlys som tillater barnelegge å foreskrive dem selv til spedbarn. Rektale suppositorier er praktisk talt sikre for barnets kropp. Deres biotilgjengelighet er betydelig høyere enn andre varianter av denne medisinen. Midler utstedes i kartongene som inneholder to planimetriske celler. I hver konturcelle er det 5 små torpedoformede stearinlys.

Når er et middel foreskrevet?

Det er foreskrevet for følgende patologier:

  • feber med ARVI, ondt i halsen, influensa;
  • nevralgi;
  • myalgi;
  • tannpine;
  • smerte syndrom av hvilken som helst intensitet, lokalisering;
  • artralgi;
  • smerte av traumatisk opprinnelse;
  • migrene;
  • menstruasjonssmerter.

Det bør bemerkes at den antiinflammatoriske effekten av dette legemidlet er ekstremt svak, så legen vil foreskrive et ekstra legemiddel i tilfelle det er nødvendig å opptre på det inflammatoriske fokuset. Dette bestemmer viktigheten av å få råd fra en kvalifisert spesialist før starten av terapeutiske tiltak. Nyfødte barn under 1 måned av dette legemidlet er ikke indikert.

Instruksjoner for bruk av paracetamol

Som et legemiddel som senker temperaturen, brukes Paracetamol i ikke mer enn tre dager på rad, og som et middel til å lindre smerter av ulike etiologi - ikke mer enn fem. Øke eller redusere dosen, samt avbryte mottak av midler kan kun i samråd med legen som behandler behandlingen av babyen.

Har dosering og mottak for babyer opptil et år

Ved behandling av nyfødte betyr oftest ikke brukt. For en baby fra 3 måneder må du kjøpe rektal suppositorier med en paracetamoldose på 125 mg. Per dag får ikke inn mer enn 4 lys med et intervall på minst 4 timer. Det anbefales å bruke medisinen ikke mer enn 2-4 ganger per dag. Legene anbefaler at du bruker et lys om natten, fordi den maksimale temperaturøkningen oppstår på dette tidspunktet.

Det er viktig å observere doseringen og tidsintervallene veldig nøyaktig, for ikke å tillate overdose, slik at stoffet ikke gir uønskede effekter for barnet. Varigheten av behandlingen bør ikke overstige 5-7 dager. Paracetamol i denne formen lindrer perfekt temperatur og smerte, og effekten av rektal administrasjon av midlet varer mye lenger enn å ta en suspensjon med paracetamol som en aktiv ingrediens.

Beregning av dosering av stoffet for barn fra 1 år

  • Barn fra ett år til tre år med en kroppsvekt på ikke over 15 kg får 1 lys hver, som inneholder 125 mg paracetamol hver 6. time til temperaturen normaliserer.
  • Ved 3-6 år for barn som veier 16-21 kg, vil dosen per administrasjon være 250 mg av den aktive substansen. Intervall - hver 8-12 timer. Daglig maksimal - 1000 mg.
  • Barn i aldersgruppen 6-12 år og veier opp til 35 kg per applikasjon, bruker et lys med en dose på 250-500 mg av den aktive komponenten. Hyppigheten av administrasjon - 3-4 ganger daglig.
  • Dosen for barn over 12 år og med en masse på over 35 kg vil være 500 mg per administrering. Intervallet mellom legemiddelinnsprøytninger er 6 timer. Maksimal tillatt totaldose per dag er 2000 mg.
Intervallet mellom introduksjonen av rektal stikkpiller - 4-8 timer (avhengig av hvor raskt temperaturen stiger)

Det er bare nødvendig å bruke stearinlys om nødvendig og i henhold til indikasjoner - ved høy temperatur, smertsyndrom. Varigheten av behandlingen overstiger ikke 3 dager, i unntakstilfeller kan barnelege utvide behandlingen med dette legemidlet i opptil 5-6 dager.

Det skal bemerkes at indikasjonen for innføring av stearinlyset er en temperatur på 38,5 ° C og høyere. Noen ganger, under forhold som truer barnets liv, kan legen foreskrive dette legemidlet ved lavere temperaturnivåer. Hvis barnets kropp er svekket, bør den anbefalte dosen reduseres med en tredjedel eller til og med to ganger.

Kontraindikasjoner og mulige bivirkninger

Sikkerheten ved å ta Paracetamol av babyer er relativ. Leger forbyr bruken av denne medisinen for følgende patologier:

  • allergi mot komponentene i produktet;
  • astma;
  • blodsykdommer;
  • leversykdom;
  • diabetes (suspensjonen inneholder sukrose);
  • magesår
  • blødningsforstyrrelser;
  • nyresykdom;
Rektal antipyretisk har sine egne kontraindikasjoner, hvorav den ene er diaré (medisinen kan ganske enkelt ikke ha tid til å bli absorbert av kroppen)
  • Tidligere reaksjoner på andre ikke-steroide antiinflammatoriske legemidler;
  • diaré;
  • sykdommer i endetarmen;
  • mangel på glukose-6-fosfat dehydrogenase;
  • blødning fra endetarm.

I sjeldne tilfeller kan små barn oppleve hudreaksjoner i form av kløende utslett. Hvis det er mangel på glutation i kroppen, kan paracetamol virke for å forgift leveren, så leger anbefaler ekstra forsiktighet ved bruk av dette legemidlet hos barn og holder seg til dosene i henhold til instruksjonene.

Hvis barnet fikk andre midler med para-acetaminofenol som aktiv substans (Cefecone, Panadol, etc.), er det nødvendig å opprettholde et tidsintervall på 4 timer før lyset innføres. Ellers kan overdose og forgiftning av kroppen med paracetamol oppstå.

I tilfelle at barnet har abnormiteter i leveren eller doseringsregimet av legemidlet brytes i henhold til instruksjonene, kan følgende symptomer oppstå i løpet av dagen:

  • magesmerter;
  • kvalme;
  • oppkast;
  • symptomer på pankreatitt
  • blek hud;
  • arytmi;
  • forstyrrelser i omdannelsen av sukker i kroppen;
  • anemi,
  • nøytropeni;
  • agranulocytose;
  • pancytopeni;
  • rektal irritasjon;
  • tenesmus;
  • methemoglobinemi;
  • elveblest;
  • anafylaktiske reaksjoner;
  • leukopeni;
  • Quincke hevelse.
Legemidlet har praktisk talt ingen bivirkninger, men med en overdose er de mulige

Hvis det oppstår uønskede effekter ved bruk av dette legemidlet, bør du umiddelbart slutte å ta det og søke hjelp fra en spesialist. I de fleste tilfeller tolererer barn dette stoffet godt, og slike fenomen er ganske sjeldne, men muligheten for forekomst kan ikke ignoreres.

Med spesiell forsiktighet er det nødvendig å bruke parasittamol hos barn med Gilbert syndrom. Hvis ikke-medikamentbehandling varer mer enn 7 dager, bør en blod- og leverprøve utføres. Mens du tar denne medisinen, kan data om sukker og urinsyre i plasma bli betydelig forvrengt, så det anbefales å ta disse testene 1-2 uker etter slutten av legemidlet.

Paracetamol Analoger

Parasetamol har mange analoger og handelsnavn, og det vil derfor ikke være vanskelig å finne et passende stoff i dosering og form.

Følgende legemidler brukes mest som erstatning for paracetamol:

  • Western remedy Acetaminophen - et stoff som har en lignende sammensetning og dosering regime;
  • Stearinlys Tsefekon-D, som har en god antipyretisk effekt (se også: Cefekon D-lys til barn: sammensetning og bruksanvisning);
  • stoffet Mexalen;
  • Panadol rette;
  • alle kjente Efferalgan.

Til tross for den vanlige gruppenes tilknytning og virkemekanisme er dosene av disse legemidlene og aldersgrensen forskjellig fra hverandre, slik at kun en kompetent spesialist i disse sakene vil kunne velge riktig verktøy. Bare han vil kunne velge den optimale dosen for en bestemt pasient og foreskrive den rette agenten med minst mulig risiko.

Stearinlys til barn Paracetamol: bruksanvisning, indikasjoner og dosering

Økende temperaturen på babyen er bevis på utviklingen av betennelse i kroppen. Dette symptomet blir en reell stress for foreldrene, fordi barnet føler seg dårlig, har smerte og kan ikke sove. Mamma og pappa trenger ikke panikk, og prøver å hjelpe barnet til å takle sykdommen og lindre hans tilstand. En av de mest effektive og populære stoffene for de yngste barna i denne situasjonen er paracetamol i form av stearinlys. Det er viktig å lese instruksjonene for dette legemidlet nøye og i god tro for å følge alle legenes instruksjoner.

Narkotikabeskrivelse

Paracetamol er et smertestillende middel som ikke forårsaker narkotikamisbruk, og ifølge Verdens helseorganisasjon (WHO) er det sikreste for nyfødte. Dette legemidlet, oppnådd i løpet av metabolismen av fenacetin, har en vedvarende smertestillende og antipyretisk effekt på barnets kropp innen 20-40 minutter etter bruk, mens den har en liten liste over kontraindikasjoner.

Lys av hvitt, krem ​​eller lysegul farge har en torpedoform. De er pakket i en pappkasse med to plastkonturceller, som hver inneholder 5 lys. Det anbefales å holde stearinlys i ikke mer enn to år på et tørt mørkt sted, ved en temperatur ikke høyere enn 15 grader.

Legemidlet er produsert av forskjellige produsenter, derfor kan det inneholde en annen dose av det aktive stoffet - 50, 100, 250 og 500 mg - og 25 mg av en hjelpefettbasen. Et barn under 3 år vil trenge lys med et paracetamolinnhold på opptil 100 mg. Den gjennomsnittlige kostnaden for pakking Paracetamol er 30-50 rubler.

Handlingsmekanisme

Parasetamol absorberes raskt i tarmen og går deretter inn i sirkulasjonssystemet. Med blod trer stoffet inn i sentralnervesystemet, der det senker dannelsen av enzymet cyklooksygenase, som er ansvarlig for produksjonen av prostaglandiner og for funksjonen av smertereceptorer og termoregulering. Stoffet er aktivt i en og en halv til tre timer. I leveren binder den med sulfater (hos spedbarn) eller glukuronider og elimineres helt av nyrene 4 timer etter inntak.

Indikasjoner for bruk av stearinlys

Oftest er rektal suppositorier foreskrevet av en barnelege for kompleks terapi for å eliminere plager, smerter og høy temperatur - symptomer på følgende sykdommer:

  • inflammatoriske ENT sykdommer i ulike etiologier;
  • teething smerte;
  • akutte respiratoriske virusinfeksjoner og akutte luftveisinfeksjoner;
  • influensa;
  • smittsomme sykdommer - kyllingkopper, rubella, meslinger, ledsaget av feber;
  • bronkitt;
  • lungebetennelse;
  • smerte etter skade, alvorlige forbrenninger.

Kontra

Du kan ta paracetamol, som et legemiddel, bare etter å ha konsultert og forskrevet en lege. Kun en spesialist er kompetent i forhold til stoffets hensiktsmessighet, bestemmelse av dose og varighet av administrasjonen. Det er mange tilfeller når paracetamol ikke anbefales eller er strengt forbudt å bruke i behandlingen av babyen:

  • alder av nyfødte inntil 1 måned - bruk under strengt forbud, barn opptil 3 måneder - med forsiktighet på grunn av kompleksiteten i doseringsberegningen;
  • individuell overfølsomhet overfor det aktive eller hjelpestoffet;
  • blødning i magen;
  • skade på slimhinnen i endetarmen;
  • noen sykdommer og patologier i leveren og nyrene;
  • inflammatoriske prosesser i mage-tarmkanalen;
  • bronkial astma;
  • diabetes;
  • polypper (slimhinnevekst) i nesen;
  • hematopoietiske sykdommer (anemi, trombocytopeni, leukopeni);
  • Det genetiske fraværet av glukose-6-fosfat dehydrogenase (enzym);
  • Gilbert syndrom eller hyperbilirubinemi (forhøyet bilirubin i blodet).

Instruksjoner for bruk og dosering

I hver pakke med legemiddelinstruksjonene for bruk kreves, men før bruk av medisinskonsulten til barnelege er nødvendig. Hver situasjon er individuell, så doseringen må velges under hensyn til egenskapene til barnets kropp, kompleksiteten til sykdommen, intensiteten av smerte og temperatur.

Hvis legen har foreskrevet paracetamol i form av stearinlys til barna, bør foreldrene følge flere regler:

  • Fjern suppositoriet fra pakken uten å skade det;
  • vask hendene grundig med såpe og vann;
  • barn lå på sin side;
  • beina bøyer på knærne, trykk til magen og fikse denne posisjonen for hånden;
  • forsiktig og langsomt introdusere et lys
  • la barnet stå i en utsatt stilling i noen minutter, slik at stikkpiller ikke glir ut av tarmen.

Barnelege beregner doseringen av legemidlet avhengig av babyens vekt og mengden av aktivstoffet i stearinlyset. Fra 3 måneder foreskrives suppositorier i 50 mg eller 0,08 gram paracetamol, fra 12 måneder - i 150 mg eller 0,17 gram. Etter 7 år kan rektal suppositorier med paracetamol innhold på 250 og 500 mg eller 0,33 gram brukes til å behandle. Velg dosen av paracetamol i henhold til skjemaet: 10-15 mg av legemidlet per 1 kg kroppsvekt hver 5-6 timer. I dette tilfellet bør maksimal dose av legemidlet ikke overstige 60 mg / kg per dag.

Interaksjon med andre legemidler

Foreldre må huske at paracetamol ikke kan kombineres med medisiner som inneholder samme aktive stoff for ikke å provosere en overdose. I tillegg kan samtidig bruk av paracetamol og barbiturater, diazepam, isoniazid, metoklopramid, indirekte koagulanter øke muligheten for bivirkninger. Samtidig mottak med antispasmodik forsinker absorpsjonen av paracetamol, og enterosorbenter reduserer biotilgjengeligheten.

Bivirkninger

Paracetamol anses som det sikreste stoffet for barn. Men hvis du bryter med doseringen eller bruksreglene, kan det føre til følgende bivirkninger som er farlige for helsen til babyen:

  • dysfunksjon i blodet, og i sjeldne tilfeller - en reduksjon i nivået av leukocytter, blodplater, hemoglobin i blodets samlede cellulære sammensetning;
  • fordøyelsesbesvær, manifestert av smerte, kvalme, oppkast og diaré;
  • giftig skade og nekrose av nyrer og lever;
  • hodepine;
  • angioødem;
  • anafylaktisk sjokk;
  • bronkospasme;
  • allergiske hudreaksjoner - urticaria, hevelse, rødhet, utslett, kløe, akutt pustus, allergisk bullous dermatitt.

For å unngå alvorlige bivirkninger, kan du nøye overvåke tilstanden til babyen etter å ha tatt stoffet. Hvis barnet blir blekt, dekkes av svette, og han begynner å kaste opp eller diaré, må du umiddelbart ringe til en lege eller gå til sykehuset, ta en magevask. Følgelig må paracetamol bli erstattet av noe analogt stoff.

Analoger og priser

Hvis det foreligger kontraindikasjoner, kan paracetamol erstattes med legemidler med samme sammensetning, frigjøringsform og virkningsprinsipp:

  1. Barns Panadol (42 rubler), Flutabs-tabletter (250-300 rubler), Kalpol (40 rubler), Strimol (ca. 1000 rubler), perfalgan-paracetamolbaserte legemidler, har forskjellige former for utløsning (sirup, tabletter, suppositorier);
  2. Cefecon (60 rubler) - suppositorier som er godkjent for behandling av nyfødte barn;
  3. Efferalgan (120 rubler) - rektal suppositorier for å redusere temperaturen og redusere smerte hos babyer fra 1 måned (for mer informasjon, se hvordan du korrekt legger Efferalgan stearinlys for barn?);
  4. Viferon (opptil 250 rubler) - suppositorier som har en ekstra antiviral effekt, reduserer temperaturen effektivt ved akutte respiratoriske virusinfeksjoner (vi anbefaler å lese: instruksjoner for bruk av stearinlys "Viferon" for barn opptil ett år);
  5. Ibuprofen (110 rubler), Nurofen (360 rubler) - antipyretiske legemidler basert på ibuprofen, virker raskere enn paracetamol og kan brukes samtidig med det dersom temperaturen ikke reduseres ved monoterapi med ett legemiddel.

Det må huskes at stoffutskifting kun kan initieres av behandlende lege av objektive grunner, hvis liste ikke inkluderer lavere kostnader, tilgjengelighet eller brukervennlighet. I tillegg inneholder mange lignende stoffer ekstra hjelpestoffer, fargestoffer og smaker som kan forårsake en allergisk reaksjon når det brukes uforsiktig.

Stearinlys Paracetamol for barn - instruksjoner for bruk

Paracetamol i stearinlys er et stoff som er utformet for å lindre symptomene på sykdommen. Ifølge statistikken er stoffet et av de vanligste middelene i verden. Parasetamollys til barn (instruksjoner nedenfor) selges i hvert apotek, selges uten resept.

Indikasjoner for bruk av suppositorier

Paracetamol tilhører følgende farmakologiske grupper: anilider, antipyretika, smertestillende midler. Stearinlys for barn brukes ofte i feberforhold forårsaket av bronkitt, lungebetennelse, ARVI eller ARI. Paracetamol slår ned temperaturen hevet til subfebrile og febrile verdier. Legemidlet forstyrrer produksjonen av protein-interferon, som effektivt nøytraliserer virus.

I følge instruksjonene er suppositorier foreskrevet bare for å lindre symptomene. Legemidlet er effektivt for dental, brenning, traumatisk, neurogen og hodepine. Legemidlet er foreskrevet for artralgi, vannkopper, algomenorrhea.

I hvor mange år kan lys brukes? Paracetamol suppositorier er godkjent for bruk fra 3 måneder.

Doseringsregime

Skriv stoffet rektalt. En enkeltdose på 15 mg / kg daglig bør ikke overstige 60 mg / kg. Instruksjoner for bruk tillater ikke bruk av suppositorier i mer enn tre dager.

Tabellen vil bidra til å raskt bestemme doseringen for barn etter alder.

Hvis symptomene i løpet av den tre-dagers behandlingsperioden forstyrrer deg, bør du besøke klinikken for mulig videre bruk av medisinen.

Foreldre notat! Før du bruker stearinlys, les nøye instruksjonene og samspillet med andre medisiner for å unngå overdosering. Følg den foreskrevne doseringen og vurder lagringsbetingelsene for paracetamol.

Korrekt bruk av stearinlys

Korrekt bruk av stearinlys spiller en stor rolle i deres handling på kroppen. Vurder hvordan du bruker og når du kan sette suppositorier Paracetamol. Før du bruker stearinlys, får et lite barn enema, en voksen trenger bare å gå på toalettet.

Før du setter inn stearinlyset, vask hendene med såpe, legg barnet på flanken, og trykk på bena til magen. Etter å ha tatt Paracetamol fra kapselen, flytt babyens skinker fra hverandre og sett et lys inn i anusen. Etter injeksjonen, hold babyens skinker, hold den litt og be den om å ligge i omtrent en halv time.

Det er viktig! Hvis du er redd for å skade ømmen på et barn med stearinlys, før du bruker stikkpiller, smør anuset med vaselin eller babykrem.

Den andre metoden for å introdusere lys. Sett babyen på ryggen, smør analinngangen. Ta nå babyen ved beina og løft opp. Begynn å gå inn i setet. Passerer gjennom sphincteren, en liten motstand føltes, fortsett å gå inn i stearinlyset. Legemidlet injiseres ved 3 centimeter. Etter å ha fullført prosedyren, klemme babyens skinker og hold i et par minutter slik at legemidlet passerer og det ikke er noen avføring.

Hvis du har tildelt en introduksjon, er det best å gjøre det om natten. Når kroppen hviler, absorberer stoffet bedre. Forresten, når suppositoriet er helt oppløst, kan det strømme litt ut av anus. Det er ikke noe forferdelig i dette, det viktigste er å sette på babyen truser eller bleier for å beskytte sofaen fra flekker.

Når begynner handlingen?

"Hvor lenge virker paracetamol i stearinlys?" Er et spørsmål som interesserer mange foreldre. Etter reseptbelagte legemidler må du sjekke med legen hvor raskt dette eller det rette middelet virker. Du kan be om en sterkere antipyretisk hvis barnets kroppstemperatur stiger raskt.

Det er viktig! Lys Paracetamol er mye raskere enn tabletter, sirup og suspensjoner. Suppositorier begynner å churn temperaturen 15-30 minutter etter administrering. Les hvilken temperatur du trenger for å skyte ned et barn.

I tillegg er fordelene med lys over orale antipyretiske midler at de ikke har en negativ effekt på leveren, nyrene og magen.

Men i hvert enkelt tilfelle kan handlingen begynne på forskjellige måter. Parasetamol i stearinlys hjelper ikke i det hele tatt til noen barn, så sjekk med legen flere ganger hva han foreskrev for deg, for ikke å gå tilbake til sykehuset for et nytt reseptbelagte ark.

Kontra

Rektale suppositorier bør ikke brukes hvis slimhinnen i rektum er skadet. De kan ikke angis dersom barnet har overfølsomhet overfor stoffet. Paracetamol suppositorier er også kontraindisert som et antipyretisk og smertestillende middel i nærvær av blodsykdommer og Gilbert syndrom (konstitusjonell hyperbilirubinemi).

Lagringsforhold

Hvordan lagrer du lys? Rektale suppositorier Paracetamol bør ikke oppbevares på et sted der det er våt og fuktig. De må lagres på et tørt sted hvor solens stråler ikke faller. Temperaturen der suppositoriene ligger skal ikke overstige 15 grader.

På emballasjen bør fremstillingsdato være. Holdbarheten fra denne datoen er 2 år. Etter oppsigelsen av suppositorier anbefales det ekstremt ikke, selvfølgelig, hvis du ikke vil skade barnets kropp.

Kostnad for antipyretisk

Paracetamol er en rimelig medisinering. Pris på stoffet, avhengig av produsent og dosering (10 stk.):

  • Biochemist, 100 mg - 26 rubler;
  • Altfarm, 250 mg - 28 rubler;
  • Biochemist, 500 mg - 33 gni.

Som du kan se, er paracetamol billig, så alle har råd til å kjøpe suppositorier.

Hva kan erstatte

Behovet for å erstatte stoffet er nødvendig når bivirkninger, overdose. Analekter av paracetamol velges av legen, med fokus på symptomene, barnets alder og vekt. De mest kjente stoffene er: Panadol, Perfalgan, Tsefekon D, Viburkol, Viferon, Nurofen, Efferalgan, Genferon.

Stearinlys Paracetamol til barn: bruksanvisning, sammensetning, dosering, analoger

I dag betraktes suppositorier som de sikreste antipyretiske midler for barn. Den rektale form eliminerer utseendet av bivirkninger fra magen. Kontakten direkte med slimhinnen i endetarm, blir stoffet absorbert raskere og i større grad. Et av disse verktøyene er stearinlys "Paracetamol" for barn, en fullstendig beskrivelse av disse finner du nedenfor.

Sammensetningen av stoffet

Effektiviteten av stoffet gir paracetamol (paraacetylaminofenol) - ikke-hormonal analgetisk med mild antipyretisk egenskap. I suppositorier er det inkludert i mengden av: 50, 100, 250 og 500 mg. Den gjenværende massen av stearinlyset er et fast høyt renset fett, vanligvis av syntetisk opprinnelse, oppnådd fra vegetabilske og kunstige komponenter.

Under normale forhold er fettet en tett homogen hvit masse uten utenlandsk inneslutning og spesiell lukt. Det begynner å smelte ved kroppstemperatur.

  • Suppositorier er støpt konisk langstrakt stearinlys.
  • Massen av ett lys er 1,25 g.
  • Legemidlet er pakket i konturpolyetylen-ugjennomsiktige blisterpakninger med fem stykker, som igjen passer inn i papppakker, som inneholder bruksanvisninger.
  • Legemidlet lagres ved en temperatur under 20 ° C i ikke mer enn tre år.

Farmakologisk aktivitet, farmakodynamikk og farmakokinetikk

Paracetamol virker primært i sentralnervesystemet (CNS), blokkerer enzymet cyclooxygenase, som er ansvarlig for irritasjonen av sentrene av varme og smerte. Dermed senker legemidlet kroppstemperaturen og har en liten bedøvelseseffekt.

I perifert vev blokkeres forbindelsen av cellulære enzymer, derfor ingensteds, men i sentralnervesystemet virker det praktisk talt ikke.

Det er både positive og negative poeng i dette:

  • Paracetamol kan på den ene side ikke vise sine antiinflammatoriske egenskaper i andre vev;
  • På den annen side er det ikke i stand til å ha en negativ effekt på mage-tarmslimhinnen.

Prostaglandiner syntetisert under virkningen av cyclooxygenase (COX) utfører en beskyttende funksjon i mage-tarmkanalen. Ved å blokkere COX, ville paracetamol forstyrre fordøyelseskanalen. Men siden handlingen ikke strekker seg utover CNS, skjer dette ikke.

Gjennom slimhinner i endetarm, kommer forbindelsen raskt inn i systemisk sirkulasjon og deretter inn i leveren. Der gjennomgår det en konverteringssyklus til inaktive metabolitter, hvorav noen er giftige for leveren.

Antipyretisk og smertestillende effekt ved å ta stoffet øker i løpet av den første timen. Etter 3 til 6 timer reduseres konsentrasjonen av forbindelsen med halvparten.

Inaktive former av forbindelsen forlater kroppen med urin. I uendret form slippes ikke mer enn fem prosent av legemidlet.

I hvilke tilfeller foreskrev paracetamollys til barn

Stearinlys er foreskrevet for å lindre to hovedsymptomer: feber og smerte.

  • Feber med influensa og luftveisinfeksjon.
  • Økt kroppstemperatur i post-vaksinasjonsperioden.
  • Varme forårsaket av "barndoms" infeksjoner.
  • Teething smerte og vanlig tannverk.
  • Hodepine.
  • Smerte forårsaket av skader eller brannskader.
  • Muskelsmerter fra strekk.
  • Nervesmerter.

Enkel bruk er tillatt uten resept. Bruk av stoffet i mer enn tre dager bør begrunnes av en spesialist.

Den tidligste alderen for avtale er 3 måneder. Etter tolv år, gjelder ikke stikkpiller generelt. Barn eldre enn en måned, men under tre kan bare en gang sette suppositorier når temperaturen stiger etter vaksinering.

Instruksjoner for bruk og dosering

Metode for bruk av legemidlet - rektalt. Lyset blir trukket ut av konturcellen og introdusert i endetarmen. Før du gir legemidlet, må du vente på naturlig tarmrensing eller legge enema.

Den effektive dosen av forbindelsen beregnes ut fra barnets alder og vekt. I gjennomsnitt skal 10 til 12 mg av det aktive stoffet konsumeres per 1 kg masse. Den øvre dagsdosen er begrenset til 60 mg per kilo.

Hver neste stearinlys kan settes ikke før fire timer. Generelt er opptil fire doser medikament tillatt per dag.

50 mg

Minste dosering av legemidlet er brukt hos spedbarn i alderen 1 til 3 måneder. Ett lys en gang reduserer temperaturen eller undertrykker smerte. Mer enn en gang om dagen kan ikke paracetamol gis til babyer.

Ved behandling må barnets vekt være minst 4 kg. Babyer eldre enn tre måneder og veier over seks kg trenger en annen dosering.

100 mg

En dose på 0,1 g er egnet for barn i alderen tre måneder til tre år. Vekten av barnet må være minst 7 og ikke mer enn 16 kg. Barn som veier opp til 10 kg får ett lys. Med en vekt på over 11 kg kan du legge inn 1-2 barns lys med paracetamol, avhengig av den lille pasientens helse.

250 mg

Suppositorier med kvart i gram paracetamol foreskrives etter tre år. Maksimal alder hvor bruk av et slikt stoff er faktisk er begrenset til ti år. Barnets vekt skal overstige 17 kg, men ikke mer enn 30 kg.

For å oppnå en terapeutisk effekt er det nok å introdusere paracetamol suppositorier 250 mg i mengden av ett suppositorium.

500 mg

Fra en alder av ti, når barnets vekt når 31 kg, er det mulig å bytte til oral form av medisinen. Men hvis pasienten ikke er i stand til å ta en pille eller suspensjon på grunn av alvorlighetsgraden av tilstanden eller på grunn av tilstedeværelsen av kontraindikasjoner fra mage-tarmkanalen, kan han komme inn i det antipyretiske legemidlet rektalt. Dosen for en slik pasient vil være 0,5 g, som er ekvivalent med to suppositorier på 0,25 g eller en med et aktivstoffinnhold på fem hundre mg.

Drug interaksjoner

Det vurderte stoffet er uforenlig med stoffer som stimulerer oksidasjonsprosessene i leveren parenchyma. Eksempler på slike midler er trisykliske antidepressiva, etanolholdige legemidler, barbiturater, fenytoin, fenylbutazon, rifampicin, flumecinol. Den kombinerte effekten av paracetamol med noen av disse midlene kan føre til alvorlig forgiftning ved oksydasjonsprodukter.

Legemidler som hører til antall inhibitorer av biotransformasjon av stoffer som kommer fra utsiden, samtidig tatt med paracetamol, kan redusere dets giftige virkning på leveren.

Temperaturstearinlys for barn bør ikke tas sammen med andre paracetamolholdige stoffer for å unngå overdosering.

Legemidlet kan øke effekten av antikoagulantia, noe som øker tiden for blodpropp.

Kontraindikasjoner, bivirkninger og overdosering

Den viktigste kontraindikasjonen er overfølsomhet. Hvis du er allergisk mot paracetamol, må du se etter alternative behandlinger. Det er også uakseptabelt å bruke antipyretiske suppositorier for barn under en måned, siden det ikke er grunn til å tro at slik behandling vil være trygg for dem.

Paracetamol oksyderes i leveren for å danne giftige dekomponeringsprodukter. Hvis kroppens funksjon er ufullstendig, kan den ikke klare behandlingen av giftige stoffer. Med leversvikt, er legemidlet foreskrevet med ekstrem forsiktighet. Om nødvendig overvåkes langvarig behandling kontinuerlig av leveren.

Paracetylaminofenol smører blodbildet. Det forvrenger urinsyre og plasma sukker nivåer. I sjeldne tilfeller medfører hyppig bruk en dråpe i hemoglobin, hvite blodlegemer og blodplater i blodet. Etter en enkelt injeksjon er reaksjoner i form av kløe og utslett mulig.

Når doseringsmedisinering skal være klar over dens hepatotoksiske effekt.

Overdosering er det første som manifesterte symptomer på forgiftning. På den andre dagen er det tegn på leverskade. Høy doseforgiftning kan føre til nekrose i leverenvev og encefalopati.

Paracetamol har en spesifikk antidot, acetylcystein, som må administreres de første 12 timene etter forgiftning. Forbindelsen bidrar til å gjenopprette lagre av glutation - et stoff som beskytter celler fra oksidasjonsprodukter. Tidlig behandling for overdosering kan stoppe ytterligere skade på organet.

Antivirals antipyretisk legemiddel

Det finnes andre barns suppositorier med paracetamol, solgt under navnene:

På emballasjen av stearinlys "Panadol" er det et notatbarn. Suppositorier under dette navnet er tilgjengelige i doser på 125 og 250 mg. Brukes hos barn eldre enn seks måneder.

Dosen av Efferalgana er mer variabel. Den laveste konsentrasjonen er 80 mg. Et stearinlys som inneholder en slik mengde paracetamol veier kun 1 g, som er kvart i gram mindre enn massen av det minste preparatet av det opprinnelige legemidlet.

  • Stearinlys "Efferalgan" i den laveste konsentrasjonen som gjelder fra tre måneder. For eldre barn er det doser på 150 og 300 mg.
  • Stearinlys "Tsefekon D" er produsert på samme fettbasis. Paracetylaminofenol (paracetamol) er inneholdt i mengden 50, 100 og 250 mg som aktiv komponent. Brukes på samme måte som den opprinnelige medisinen.

Maksimumsbeløpet for noen av disse midlene skal ikke overstige fire enkeltdoser per dag.

Parasetamollys anses som det sikreste middelet i kampen mot feber og smerte for barn under ett år. Imidlertid må noen medisiner foreskrives rimelig. Hvert år er det mer informasjon som bekrefter acetaminofens hepatotoksisitet (under dette navnet er paracetamol produsert i vestlige land), noe som krever streng overholdelse av doseringen og ikke bruker stoffet oftere enn det som faktisk er nødvendig.

Top