Kategori

Populære Innlegg

1 Forebygging
Er lungebetennelse smittsomt
2 Bronkitt
Behandling av blærebetennelse med antibiotika hos kvinner
3 Klinikker
Hvor mye paracetamol er gitt til et barn
Image
Hoved // Bronkitt

Antigrippin - instrukser for bruk, omtaler, analoger og former for utløsning (pulver til oppløsning, brennstoff, Maksimum og Anvi kapsler) av legemidlet for behandling av influensa og ARVI hos voksne, barn og under graviditet. alkohol


I denne artikkelen kan du lese instruksjonene for bruk av stoffet Antigrippin. Presentert gjennomgang av besøkende til nettstedet - forbrukere av denne medisinen, samt meninger fra leger av spesialister på bruk av Antigrippina i deres praksis En stor forespørsel om å legge til din tilbakemelding på stoffet mer aktivt: Medisinen hjalp eller hjalp ikke med å bli kvitt sykdommen, hvilke komplikasjoner og bivirkninger ble observert, noe som kanskje ikke er oppgitt av produsenten i merknaden. Antigrippin-analoger med tilgjengelige strukturelle analoger. Bruk til behandling av influensa og SARS hos voksne, barn, samt under graviditet og amming. Felles inntak av stoffet og alkohol. Komposisjon.

Antigrippin - det kombinerte stoffet.

Paracetamol har en smertestillende og antipyretisk effekt; eliminerer hodepine og andre typer smerte, reduserer feber.

Askorbinsyre (C-vitamin) er involvert i regulering av redoks-prosesser, karbohydratmetabolisme, øker kroppens motstand.

Chlorphenamine - blokkering H1-histamin-reseptor har anti-allergisk virkning, letter åndedrett gjennom nesen, reduserer følelsen av nesetetthet, nysing, lakrimasjon, rødhet og kløe i øynene.

Rutosid (rutin) er en angioprotektor. Reduserer kapillærpermeabilitet, reduserer hevelse og betennelse, styrker vaskulasjonen. Det hemmer aggregering og øker graden av røde blodlegemer deformasjon.

Metamizolnatrium har smertestillende, antipyretisk og svak antiinflammatorisk virkning, hvis mekanisme er assosiert med inhibering av prostaglandinsyntese.

Difenhydramin har antiallergisk, anti-ødem effekt. Reduserer vaskulær permeabilitet, eliminerer hevelse og hyperemi i neseslimhinnen, reduserer kittring i halsen og manifestasjoner av allergiske reaksjoner fra øvre luftveier.

Kalsiumglukonat er en regulator av kalsium- og fosformetabolisme, reduserer vaskulær permeabilitet. Ved allergiske sykdommer eller tilstander, anbefales det kombinert bruk med antihistaminer.

Rimantadin er et antiviralt middel som er aktivt mot influensa A-virus. Blokkering av M2-kanalene av influensa A-virus, krenker dets evne til å gå inn i celler og frigjøre ribonukleoprotein, og hemmer dermed det viktigste stadiet av viral replikasjon. Inducerer produksjonen av interferon alfa og gamma. Med influensa B har rimantadin en antitoksisk effekt.

struktur

Paracetamol + Klorfenaminmaleat + Ascorbinsyre + hjelpestoffer (Antigrippin Natur produkt).

Ascorbinsyre + acetylsalisylsyre + rutozid + hjelpestoffer (antigrippin ORVI).

Difenhydramin + Kalsiumglukonat + Metamizolnatrium + Hjelpestoffer (Antigrippin ORVI).

Paracetamol + Rimantadinhydroklorid + Askorbinsyre + Loratadin + Rutozid (i form av trihydrat) + Kalsiumglukonatmonohydrat + hjelpestoffer (Antigrippin Maximum).

Acetylsalisylsyre + ascorbinsyre + Rutozid + hjelpestoffer (Anvi Antigrippin).

Metamizolnatrium + Difenhydraminhydroklorid + Kalsiumglukonatmonohydrat + hjelpestoffer (Anvi Antigrippin).

farmakokinetikk

Absorpsjon er høy. Det trenger inn i blod-hjernebarrieren (BBB). Utskilt av nyrene som metabolitter, hovedsakelig konjugater, bare 3% uendret.

Etter inntak blir det nesten fullstendig absorbert fra tarmen. Absorpsjon er langsom. Mer enn 90% utskilles av nyrene innen 72 timer, hovedsakelig i form av metabolitter, 15% - uendret.

Askorbinsyre absorberes fra mage-tarmkanalen (hovedsakelig i jejunum). Det trenger lett inn i leukocytter, blodplater, og deretter inn i alle vev; Den største konsentrasjonen er nådd i kjertelorganene, leukocytter, lever og øyelinsen. Det trenger inn i placenta barrieren. Konsentrasjonen av askorbinsyre i leukocytter og blodplater er høyere enn i erytrocytter og i plasma. I mangelfulle tilstander, reduseres konsentrasjonen i leukocytter senere og langsommere og betraktes som et bedre kriterium for å vurdere underskuddet enn konsentrasjonen i plasma. Utskilt av nyrene, gjennom tarmene, med uendret og i form av metabolitter.

Røyking og bruk av etanol (alkohol) akselererer ødeleggelsen av askorbinsyre (blir til inaktive metabolitter), og reduserer reserver i kroppen kraftig.

Etter inntak absorberes raskt og fullstendig fra mage-tarmkanalen. Trenger ikke inn i BBB. Utskilt av nyrene og med galle.

Ekskretiseres hovedsakelig med galle og i mindre grad av nyrene.

Omtrent 1 / 5-1 / 3 av det oralt administrerte kalsiumglukonat absorberes i tynntarmen; Denne prosessen er avhengig av nærværet av ergocalciferol, pH, diett og tilstedeværelsen av faktorer som er i stand til å binde kalsiumioner. Absorbsjon av kalsiumioner øker med sin mangel og bruk av diett med redusert innhold av kalsiumioner. Omtrent 20% utskilles av nyrene, resten (80%) - gjennom tarmene.

vitnesbyrd

  • infeksiøse og inflammatoriske sykdommer (ARVI, influensa), ledsaget av feber, kulderystelser, hodepine, smerter i ledd og muskler, nesestopp og sår i hals og bihuler.

Skjema for utgivelse

Pulver til fremstilling av oral oppløsning (Naturprodukt).

Brennstofftabletter til voksne og barn (Naturprodukt).

Kapsler (Anpirippin Anvi, Maksimum og SARS).

Pulver til fremstilling av oral oppløsning (Antigrippin Maximum).

Instruksjoner for bruk og diett

Antigrippin Natur produkt

Inside. Voksne og barn over 15 år gammel 1 pose 2-3 ganger om dagen. Innholdet i posen skal løses fullstendig i et glass (200 ml) varmt vann (50-60 ° C) og drikk den resulterende løsningen umiddelbart. Det er bedre å ta stoffet mellom måltider. Maksimal daglig dose er 3 poser. Intervallet mellom doser av legemidlet bør være minst 4 timer.

Hos pasienter med nedsatt lever- eller nyrefunksjon og hos eldre pasienter, bør intervallet mellom doser av legemidlet være minst 8 timer.

Varigheten av behandlingen uten å konsultere en lege, er ikke mer enn 5 dager ved foreskrevet som bedøvelse og 3 dager som antipyretisk.

Legemidlet bør tas oralt etter måltidene.

Voksne Antigrippin-maksimum i kapsler foreskrives 1 kapsel P blå og 1 kapsel P rød 2-3 ganger om dagen til symptomene på sykdommen forsvinner. Kapsler skylles ned med vann.

For voksne og barn over 12 år, brukes Antigrippin-maksimum i form av et pulver til å lage en løsning for oral administrering ved bruk av 1 dosepose 2-3 ganger daglig til symptomene på sykdommen forsvinner. Klargjøring av oppløsningen: Oppløs innholdet av 1 pose i 1 kopp kokt varmt vann. Forbruket er varmt, forrørt.

Behandlingstiden er 3-5 dager (ikke mer enn 5 dager). Hvis det ikke er noen forbedring i trivsel i 3 dager etter at stoffet har startet, bør pasienten slutte å ta stoffet og konsultere lege.

Legemidlet administreres oralt til voksne og ungdom over 15 år i 2 kapsler per mottak: 1 grønn kapsel (fra blister A) og 1 hvit kapsel (fra blister B).

Varigheten av behandlingen er 3-5 dager til symptomene på sykdommen forsvinner.

Kapsler inntas 2-3 ganger om dagen etter måltider med vann. Pasienten skal advares om at i tilfelle ikke forbedring i helse, bør stoffet stoppes og konsultere lege.

Bivirkninger

  • anoreksi;
  • kvalme, oppkast;
  • gastralgia;
  • diaré;
  • erosive og ulcerative lesjoner i mage-tarmkanalen;
  • gastrointestinal blødning;
  • leversvikt;
  • økt blodtrykk;
  • takykardi;
  • hudutslett;
  • angioødem;
  • bronkospasme (med en tendens til bronkospasme kan provosere et angrep);
  • nyresvikt
  • trombocytopeni, agranulocytose, leukopeni;
  • svimmelhet;
  • hodepine;
  • synshemming;
  • tinnitus;
  • døvhet;
  • hemorragisk syndrom (inkludert neseblødning, blødende tannkjøtt, purpura);
  • anafylaktisk sjokk;
  • Stevens-Johnson syndrom;
  • toksisk epidermal nekrolyse (Lyells syndrom);
  • Nyreskader med papillær nekrose;
  • renal dysfunksjon;
  • oliguri;
  • anuri;
  • proteinuri;
  • interstitial nefritis;
  • rød farging av urin på grunn av utskillelse av metabolitten;
  • hos barn - Reye syndrom (hyperpyreksi, metabolsk acidose, nervesystemet og psyke, oppkast, leverdysfunksjon).

Kontra

  • erosive og ulcerative lesjoner i mage-tarmkanalen (i den akutte fasen);
  • gastrointestinal blødning;
  • økt tendens til blødning;
  • bronkial astma og sykdommer assosiert med bronkospasme (inkludert "aspirin" astma);
  • hematopoietisk undertrykkelse (agranulocytose, nøytropeni, leukopeni);
  • hemorragisk diatese (hemofili, Willebrands sykdom, telangiektasi, hypoprothrombinemi, trombocytopeni, trombocytopenisk purpura);
  • vitamin K-mangel;
  • alvorlig abnorm leverfunksjon
  • portal hypertensjon;
  • alvorlig nedsatt nyrefunksjon
  • arvelig hemolytisk anemi (inkludert de som er forbundet med mangel på glukose-6-fosfat dehydrogenase);
  • stratifiserende aorta aneurisme;
  • hyperkalcemi (konsentrasjonen av kalsiumioner bør ikke overstige 12 mg% eller 6 mekv / l);
  • hyperkalsiuri;
  • nefrolithiasis (kalsium);
  • sarkoidose;
  • Glykosidforgiftning (risiko for arytmi);
  • mangel på glukose-6-fosfat dehydrogenase;
  • graviditet;
  • amming (amming);
  • barn og ungdom opptil 15 år;
  • overfølsomhet overfor stoffet.

Bruk under graviditet og amming

Legemidlet er kontraindisert for bruk under graviditet. Om nødvendig bør avtalen under amming stoppe amming for brukstiden av legemidlet.

Acetylsalisylsyre har en teratogen effekt: Ved påføring i første trimester av graviditet fører til utvikling av splittelse av øvre gane; i trimester 3 - til for tidlig lukning av arteriell kanal i fosteret, noe som forårsaker hyperplasi av lungekarrene og hypertensjonen i lungesirkulasjonen, og inhibering av arbeidsaktivitet (på grunn av inhibering av prostaglandinsyntese).

Acetylsalisylsyre utskilles i morsmelk, noe som øker risikoen for blødning hos et barn på grunn av dysfunksjon av blodplater.

Bruk til barn under 12 år

Kontraindikert: barn og ungdom opptil 15 år. Legemidlet er ikke foreskrevet som antipyretisk hos barn under 15 år med akutte respiratoriske virussykdommer på grunn av risikoen for Reye (Rayno) syndrom (encefalopati og akutt fettlever med akutt utvikling av leversvikt).

Spesielle instruksjoner

Ved langvarig bruk av legemidlet er det nødvendig å kontrollere bildet av perifert blod og laboratorieparametere av leverens funksjonelle tilstand.

Siden acetylsalisylsyre har en antiplateleteffekt, må pasienten, hvis han skal gjennomgå operasjon, varsle legen på forhånd om å ta stoffet.

Acetylsalisylsyre i lave doser reduserer utskillelsen av urinsyre, som i noen tilfeller kan utløse et angrep av gikt.

Administrering av askorbinsyre til pasienter med raskt proliferative og intensivt metastaserende svulster kan forverre prosessen.

Hos pasienter med astma og høfeber når de tar stoffet, kan det utvikle overfølsomhetsreaksjoner.

I forbindelse med stimulerende effekt av askorbinsyre på syntese av kortikosteroidhormoner, er det nødvendig å overvåke nyrefunksjon og blodtrykk.

Det anbefales ikke å foreskrive et stoff med antikoagulantia, glukokortikosteroider, ticlopidin, urikosuriske og antihypertensive stoffer.

Ascorbinsyre kan forvride resultatene av ulike laboratorietester (bestemmelse av glukose, bilirubin og aktivitet av hepatisk transaminaser, LDH i plasma).

Radiokontrastmidler, kolloidale blodsubstitutter og penicillin bør ikke brukes under administrering av metamizolnatrium.

Ved bruk av stoffet bør pasienter unngå alkohol på grunn av økt risiko for gastrointestinal blødning.

Innflytelse på evnen til å kjøre biltransport og kontrollmekanismer

I løpet av brukstiden bør legemidlet avstå fra å engasjere seg i potensielt farlige aktiviteter som krever økt oppmerksomhet og hastighet av psykomotoriske reaksjoner.

Drug interaksjoner

Ved samtidig bruk av Antigrippin forsterkes virkningen av heparin, indirekte antikoagulantia, reserpin, steroidhormoner og hypoglykemiske midler.

Ved samtidig bruk av Antigrippin reduseres effektiviteten av spironolakton, furosemid, antihypertensive og urikosuriske legemidler.

Antigrippin forbedrer bivirkninger av glukokortikosteroider, sulfonylurea-derivater, metotreksat, ikke-narkotiske analgetika og ikke-steroide antiinflammatoriske legemidler.

Ved samtidig bruk av legemidlet Antigrippin med barbiturater, antiepileptika, zidovudin, rifampicin og etanolholdige legemidler øker risikoen for hepatotoksisk virkning. Disse kombinasjonene bør unngås.

Tricykliske antidepressiva, orale prevensiver og allopurinol bryter metabolismen av metamizol i leveren og øker dets toksisitet.

Samtidig bruk av metamizolnatrium med syklosporin reduserer nivået av sistnevnte i blodplasma.

Sedativ og beroligende midler øker den analgetiske effekten av metamizolnatrium.

Samtidig bruk med natriummetamizol øker tiamazol og melphalan risikoen for leukopeni.

Metamizolnatrium forsterker effekten av alkoholholdige drikker.

  • øker konsentrasjonen i blodet av benzylpenicillin og tetracykliner;
  • forbedrer absorpsjonen i tarmen av jernpreparater (konverterer jern til jern); kan øke utskillelsen av jern mens den brukes sammen med deferoksamin;
  • øker risikoen for krystalluri ved behandling av kortvirkende salicylater og sulfonamider, senker nyrens utskillelse av syrer, øker utskillelsen av legemidler som har en alkalisk reaksjon (inkludert alkaloider), reduserer konsentrasjonen av orale prevensjonsmidler i blodet;
  • øker totalklaringen av etanol (alkohol);
  • Samtidig bruk reduserer den kronotrope effekten av isoprenalin.

Det kan både øke og redusere effekten av antikoagulerende legemidler. Reduserer terapeutisk effekt av antipsykotiske stoffer (neuroleptika) - fenotiazinderivater, tubulær reabsorpsjon av amfetamin og trisykliske antidepressiva.

Samtidig mottak av barbiturater øker utskillelsen av askorbinsyre i urinen.

Klorfenaminmaleat øker effekten av hypnotiske legemidler.

Antidepressiva, anti-parkinsoniske stoffer, antipsykotika (fenotiazinderivater) øker risikoen for bivirkninger (urinretensjon, tørr munn, forstoppelse). Glukokortikosteroider - øker risikoen for å utvikle glaukom. Etanol (alkohol) forbedrer den beroligende effekten av klorfenaminmaleat.

Samspillet mellom paracetamol og induktorer av mikrosomal oksidasjon i leveren (fenytoin, etanol, barbiturater, rifampicin, fenylbutazon, trisykliske antidepressiva) øker produksjonen av hydroksylerte aktive metabolitter, noe som gjør det mulig å utvikle alvorlig rusforgiftning med liten overdose.

Under behandling med paracetamol, bidrar etanol (alkohol) til utvikling av akutt pankreatitt.

Inhibitorer av mikrosomal oksidasjon (inkludert cimetidin) reduserer risikoen for hepatotoksisk virkning.

Samtidig administrering av diflunisal og paracetamol øker konsentrasjonen i blodplasmaet av sistnevnte med 50%, økende hepatotoksisitet. Samtidig mottak av barbiturater reduserer effekten av paracetamol.

Paracetamol reduserer effektiviteten av urikosuriske legemidler.

Analoger av stoffet Antigrippin

Strukturelle analoger av det aktive stoffet:

Analoger for den farmakologiske gruppen og den terapeutiske effekten:

  • Akamol-Teva;
  • Aldolor;
  • Antigrippin Maksimum;
  • Antigrippin Anvi;
  • APAP;
  • paracetamol;
  • Grippo influensa;
  • Daleron;
  • Barnas panadol;
  • Barns tylenol;
  • Inflyunet;
  • Ifimol;
  • Kalpol;
  • Coldrex;
  • Ksumapar;
  • Lupotset;
  • Meksalen;
  • Pamol;
  • Panadol;
  • paracetamol;
  • Pentalgin;
  • Perfalgan;
  • Prostudoks;
  • Pro-efferalgan;
  • Prohodol;
  • Rinzai;
  • Sanidol;
  • Strimol;
  • Tylenol;
  • Tylenol for babyer;
  • theraflu;
  • Febritset;
  • Fervex;
  • Tsefekon D;
  • Efferalgan.

Brukes til å behandle sykdommer: influensa, orvi, orz, kaldt

Antigrippin tabletter - bruksanvisninger

Innholdsanvisninger:

Sammensetningen av antigrippina tabletter

Antigrippin aktiv substans

Hjelpestoffer i antigrippina

Indikasjoner for bruk av tabletter antigrippina

Kontraindikasjoner av anti-influensa tabletter

  • overfølsomhet overfor legemiddelkomponentene
  • epilepsi
  • barn opptil 7 år
  • graviditet og amming
  • narkotika ң componentterіne zhғary sezimtaldyқ
  • epilepsi
  • 7 zhasa deinc Balalar
  • zhkti_lіk zhәne laktasjon kezeңi

Bivirkninger av Antigrippin Tablets

  • dyspeptiske fenomener, epigastrisk smerte, kvalme, oppkast, munntørrhet
  • hodepine, tretthet, døsighet, økt sentralnervesystemet opphiss, søvnforstyrrelse, reduserte psykomotoriske reaksjoner, hos barn, dimedrol kan forårsake paradoksal søvnløshet, irritabilitet og eufori
  • Med langvarig bruk i høye doser er det mulig å undertrykke funksjonen til bukspyttkjertelenes økologiske apparat (hyperglykemi, glykosuri), hyperoksaluri og dannelse av urinstein fra kalsiumoksalat
  • reduksjon av kapillærpermeabilitet og forringelse av vev-trofisme
  • trombocytose, trombocytopeni, leukopeni, nøytropeni, agranulocytose, anemi, hemolytisk anemi (spesielt for pasienter med mangel på glukose-6-fosfat dehydrogenase), hyperprothrombinemi, erytropeni, nøytrofil leukocytose, hypokalemi
  • allergiske reaksjoner: urticaria, kløe, hudspyling
  • problemer med urinering (spesielt hos menn med forstørret prostata)
  • økt viskositet av sekresjoner i luftveiene
  • dyspepsi құ bybylstar, epigastrisk auyrular, rek Ainuy, құsu, auyzdyң құrғauy
  • bass auyruy, sharshau sezimi, ұyқyshyldyқ, OZhZh қzuyny © fylker av kampsport, psykiatrologi
  • Johns dozalard uten å isolere қ apparatuң ң funksjoner ң s ң narsarlauy (hyperglykemi, glykosuri), hyperoxaluri, ikke kalsiumoksalatenan ikke-tastaryny ң tүzіlui mụmkіn
  • қылтамыр өткізгіштігінің tοmendeuі zhne til trokofysynyң ourarlauy
  • trombocytose, trombocytopeni, leukopeni, nøytropeni, agranulocytose, anemi, hemolytisk anemi (antioksidantglukose-6-fosfat dehydrogenase tapshylyyldig baremdelushimler), hyperprothrombinemi, erytrofi, hypertrothrombinemi, anestesi
  • allergisk reaksjon: esekhem, terіnіn қyshynyuy, ter-hyperemi
  • nese shykarudyk қiyndauy (әsіrese қyykasty bezі ұlғayғan yerkterde)
  • Tynys Alu Zholy secretter_nің zhokary tɒtқyrlyғy

Spesielle bruksanvisninger

I løpet av behandlingsperioden bør du unngå alkohol. Ikke kombiner med å ta hypnotiske stoffer. Gitt den stimulerende effekten av askorbinsyre på syntese av kortikosteroidhormoner, er det nødvendig å kontrollere funksjonen av nyrene og blodtrykket. Ascorbinsyre hos pasienter med raskt prolifererende og intensivt metastaserende svulster kan forverre seg i løpet av sykdommen. Ascorbinsyre kan forvride resultatene av ulike laboratorietester (bestemmelse av glukose, bilirubin og aktivitet av hepatisk transaminaser, LDH i plasma). Ascorbinsyre er foreskrevet med forsiktighet hos pasienter med nedsatt nyrefunksjon, eller i sykdommer forbundet med forhøyede nivåer av vitamin D, sykdommer som sarkoidose.

Alle negative (uvanlige) effekter, inkludert de som ikke er nevnt ovenfor, skal rapporteres til legen din. I fravær av forbedring i helse, bør legemidlet stoppes og konsultere lege. Hvis pasienten skal gjennomgå en operasjon, bør han informere legen på forhånd om å ta stoffet.

Bruk av stoffet anbefales ikke.

Emdeu kezeңіnde alkohol tskudtynғa bolmaydy. Ұйықтататин дәрілермен араластыруға бммайды. Ascorbins қyshқylyң ң corticosterioider қ hormone-dynsynthesin_ne kjærlighetsgodkjenning, eskere ryryp, beyrek funkssyn Arij babylyp rytyru azhet. Ascorbine жyshkyly zhyldam proliferileleit_n zhane Karkyndy metastasdaytn іsіnuler_ bar emdelush_lerde auyru aғmyyn қyndatuy mykmіn. Askorbin қyshқyly әrtүrlі zerthanalyқ testterdің (glukose құramyn, bilirubindі zhane bauyr transaminazalary belsendіlіgіn, қan plazmasyndaғy anyқtau LDH) nәtizhelerіn bұrmalauy mүmkіn. Ascorbin қyshkylyn bүyrek zhetkіlіksіzdіgі bar emdelushіlerge nemesse D vitaminіnің zhokary deublgeіmen baylansty aurulara, sarcoidosis tiptі aurularda saқtyқpenen taғayyndaydy.

Barlyқ zhaғymsyz (Yerkshe) serserler, men det var ikke så mye å gjøre, men det var ikke så bra. Zhadayy zhaқsarmasa narkotika қybaldaudy toқtatyp, dirigerer қaralu kerek. Eger emdelushіg operasjon aralasu Kerek bolsa, ol narkotika қybaldaganulyu tanyly dіrіrgege eterrek eskertu қazhet.

Forberedelser қolddanu ныsynylmaydy.

Dosering og metode for bruk

Drug interaksjoner

Interaksjon med rusmiddel forekommer oftere ved langvarig bruk av store doser ascorbinsyre. Ascorbinsyre øker konsentrasjonen av salicylater i blodet (øker risikoen for krystalluri), etinyløstradiol, benzylpenicillin og tetracykliner. Med østrogen øker nivået av hormonet i serumet. Med p-piller som inneholder østrogener, er prevensjonsvirkningen redusert. Reduserer antikoagulerende effekten av kumarinderivater. Forbedrer intestinal absorpsjon av jernpreparater. Øker totalklaringen av etylalkohol. Kinolinpreparater, kalsiumklorid, salisylater, kortikosteroider med langvarig bruk, tømmer reservert av askorbinsyre.

Acetylsalisylsyre, orale prevensjonsmidler, ferske juice og alkaliske drikker reduserer absorpsjon og absorpsjon av ascorbinsyre. Med samtidig bruk av askorbinsyre med isoprenalin reduseres den kronotrope effekten av sistnevnte. I høye doser øker utskillelsen av meksiletina nyrer. Barbiturater og pyrimidin øker utskillelsen av askorbinsyre i urinen. Ascorbinsyre reduserer den terapeutiske effekten av antipsykotiske stoffer (neuroleptika) - fenotiazinderivater, tubulær reabsorpsjon av amfetamin og trisykliske antidepressiva.

Kalsiumglukonat. På grunn av muligheten for dannelse av ikke-absorberbare komplekser, kan kalsium redusere absorpsjonen av estramustin, etidronat og muligens andre bisfosfonater, fenytoin, kinoloner, oral tetracyklinantibiotika og rusmidler skal være minst 3 timer. Kalsiumabsorpsjon fra mage-tarmkanalen kan reduseres når visse typer mat tas samtidig, for eksempel, spinat, rabarber, kli og korn. Når du foreskriver høye doser kalsium hos pasienter som får digitalis, kan det øke risikoen for arytmier. Tiazid diuretika reduserer kalsiumutskillelsen i urinen. Derfor bør det tas hensyn til risikoen for hyperkalsemi ved samtidig bruk.

Kalsium kan redusere absorpsjonen av tetracyklin-antibiotika og fluoride legemidler når de tas samtidig. Samtidig bruk av vitamin D øker kalsiumabsorpsjonen. Med samtidig bruk av Dimedrol forsterkes virkningen av etanol og legemidler som hemmer sentralnervesystemet, barbiturater, sovepiller, opiatanalgetika. Derfor, når du bruker disse legemidlene sammen, bør du kontakte legen din for å unngå potensiell virkning.

Dәrіlermen өzara rekettest_gі zhi_ ascorbine қyshқylyn кlken dozalarda ұzak қoldanғanda payda bolady. Ascorbin қyshkyly Gandaadelphy salicylate (krystalluri жaupіn zhogariladady), etinylestradiol, benzylpenicillin menn tetracycllinder konsentrasjon av krukker латariladad. Estrogendermen - Kan sarysuyndaғy hormon deolkgeіc artad. Graminda østrogen bar orald - prevensjonsmiddel - prevensjons serie azayad. Coumarin tuyndylarynyң antikoagulasjon serin azaytad. Temir medisinpreparatene inneholder ikke noe som helst. Etylalkohol er et grunnfrigjøringsmiddel. Hinolindi қatardyң medisiner, kalsiumklorid, salisylat, kortikosteroid ұ u zak at ay ay ay ay ay ay ay.

Acetylsalicylhormon, oralt prevensjonsmiddel, vil ha en slik tilstand som en svinekjøtt som ikke har en tendens til å være ascorbin, men det er ikke noe som er nevnt. Ascorbin қyshқylyn isoprenalinemen b_r mezgіlde қoldanғanda sibilғsysyң hronotropty қ seri tөmendeydі. Jozars dozalard meksiletinnің bүyrek er ikke bare shyuyun arttyrada. Barbituratmen menn pyrimidin askorbin қyshқylynyң neseppen shykaryluyun zhogaryltada. Ascorbin қshyқyly antipsykotika (DZ (neurolepticter) - fenotiazin tuyndylaryny ң terapi қ ser_n, amfetamin menn ци shtsikldy қ antidepressiv tardy ң zekkshel_k reabsorptionnysn témendededi.

Kalsiumglukonater. Sіңіrіlmeytіn keshenderdің tүzіlu mүmkіndіgіne baylanysty kalsium estramustinnің, etidronattyң absorbtsiyasyn tөmendetuі mүmkіn zhane basқa bisfosfonattardyң ja, fenitoinnyң, hinolondardyң, peroraldy tetratsiklindіk antibiotikter endret preparattardyң absorbtsiyasy minst tre saғ. құrauy tiis. Kalsium av AIZh sіңіrіlui taғamnyң bіrneshe türrі, tanker, spinat, rears, kebektі zhne dәndі daқyldardy, med en uhøflig utseende. Oymagul narkotika ptoyarn даybaldaytyn naukastar kaliyydің zhoғary dozalaryn tahayyndau kezіnde arytmi tuyndau қaupі ұlғayy mụmkіn. Tiazidtik duretikter kaltsiydi- neseppen utskillelse av azitad. Sonda tantan Allards er forbundet med қoldanқanda hypercalcemia lady қaupіn eskeru kerek.

Kalsium b_r mezgіlde қybaldaғanda tetratsiklindik antibiotika ңңң ф ф ф ф ф препарат тт тарыңңңңңңңіөөөдетуетуетуtilltillägg. D-vitamin er mykgjørende Kabyldau kaltsiydің sіңuіn zhogarylatady. I tillegg til dimedrol etanol er det et alternativ til å opprettholde oppskriften, barbiturattardyң, yyytttatyshtardyң, opiattyқ analgetikterdің Ķserіn kshedydі. Sondytan er et legemiddel av bardyrdy bіrіktіrіp қoldanғanda potentsiyanғan әerge Zhol bermeu, men dĂĄrіgermen kңуesu sob.

Overdosering av antiinfluensa tabletter

Symptomer: Depresjon av sentralnervesystemet, utvikling av opphisselse (spesielt hos barn) eller depresjon, dilaterte elever, tørr munn, kramper. Tegn på hyperkalsemi: anoreksi, kvalme, oppkast, nedsatt bevissthet, nefrokalsinose, kalsiuri og i alvorlige tilfeller av arytmi og koma.

Simptomdary: ortalyқ zhүyke zhүyesіnің әlsіreuі, қozudyң (әsіrese balalarda) Nemes depressiyanyң өrshuі, kөz қarashyғynyң ұlғayuy, auyzdyң құrғauy, құrysu. Hypercalcemia belgi-ler-: anoreksi, Zhanek Ainu, құsu, Sanānң bұzyluy, nephrocalcinosis, calciuria og arytmier, ikke koma.

Farmakologiske egenskaper

farmakokinetikk

Ascorbinsyre absorberes godt etter oral administrering. Om lag 25% er bundet til plasmaproteiner, avsatt i plasma og celler, er den høyeste konsentrasjonen nådd i kjertelvevet (hovedsakelig i binyrene og hypofysen). Metabolisert i leveren, utskilles i urinen i form av oksalat og uendret. Etter inntak blir ca 30% av ionisert kalsium absorbert i fordøyelseskanalen. Etter oral administrering oppnås maksimal plasmakonsentrasjon i 1,2-1,3 timer. Den fjernes fra kroppen hovedsakelig med avføring (80%) og urin (20%).

Difenhydramin absorberes raskt fra mage-tarmkanalen. Biotilgjengeligheten er 50%. Plasmaproteinbinding - 98-99%. Trenger BBB. Metabolisert hovedsakelig i leveren, delvis i lungene og nyrene. I løpet av dagen blir det helt utskilt av nyrene i form av metabolitter. Det utskilles også med melk og kan forårsake beroligende effekt hos spedbarn.

Askorbiner қyshkyls peroraldy дoldanylғannan nøkkelen til zhansy sіңedі. Shamamen 25% plasmaproteinere, plasmamannen jasushalarda ginaқtalady, utgjorde sin zhokary-konsentrasjon av synergi (negativ bøydrekjørelse i kyyrtysterryndne hypofizde). Bauyrda metabolizdenedi-, neeppen oxalate từrnn zhne zgermegen tygde shygarylady. Peroralds er en av de største nøkkeltallene i verdensklasse. 30% av de samme. Pereoralene қ bybylғannan keyngi en plazmassyndagy hennes zhokary konsentrasjon av 1,2-1,3 saтанattan soothedi. Negizіnen nәzhіspen (80%) organismer er ikke neeppen (20%) shary-ballad.

farmakodynamikk

Askorbinsyre fyller på vitamin C-mangel i kroppen, har uttalt antioksidantegenskaper, regulerer redoks-prosesser, øker kroppens motstand mot infeksjoner.

Kalsiumglukonat har antiallergisk, hemostatisk effekt, reduserer ømhet og permeabilitet av blodkar, symptomer på kalsiummangel i kroppen, forbedrer muskelkontraksjon under muskeldystrofi, myastheni.

Dimedrol har antiallergisk aktivitet, har lokalbedøvelse, antispasmodisk og moderat ganglioblokiruyuscheeffekt. Når inntaket forårsaker beroligende og hypnotisk effekt, har det en moderat antiemetisk effekt.

Dimedroldyiloc allergyғa Marker belsendіlіgі bar, zhergіlіktі zhanszdandyratyn, antispasmodics sphazmolitikalyққәәne ortaş gangliobөgegіsh і bar. Ішу арқылы қбыддағанда тныштандарушы әрі ұйықататн берібар, құсуға қpharza ортаorşa иser etedi.

Antigrippin brusende tabletter: bruksanvisninger

struktur

Antigrippin-aktive stoffer i brusende tabletter:

  • paracetamol - 250 mg
  • askorbinsyre - 50 mg
  • klorfenaminmaleat - 3 mg

Hjelpestoffer: natriumbikarbonat, sitronsyre, sorbitol, polyvidon, natriumsakkarinat, natriumkarbonat, polyetylenglykol, silisiumdioksyd, aromatisk additiv for rød frukt.

beskrivelse

Indikasjoner for bruk

Kontra

Dosering og administrasjon

Inside. Barn fra 6 til 10 år 1 tablett 2 ganger om dagen; barn fra 10 til 15 år 1 tablett 2-3 ganger om dagen. Tabletten skal være fullstendig oppløst i et glass (200 ml) varmt vann (50-60'С) og umiddelbart drikk den resulterende løsningen. Det er bedre å ta stoffet mellom måltider. Intervallet mellom doser av legemidlet bør være minst 4 timer.

Hos pasienter med nedsatt lever- eller nyrefunksjon bør intervallet mellom doser av legemidlet være minst 8 timer.

Varighet av mottak av basen konsultasjon med en lege i ikke mer enn 5 dager når foreskrevet som en bedøvelse og 3 dager som en antipyretisk.

Bivirkninger

Antigrippin-brusende tabletter tolereres godt ved anbefalte doser.

I enkelte tilfeller er det:

  • CNS: hodepine, føler seg trøtt;
  • fra mage-tarmkanalen: kvalme, smerte i epigastriske regionen;
  • på den delen av det endokrine systemet: hypoglykemi (opp til utvikling av koma);
  • på de bloddannende organers side: anemi, hemolytisk anemi (spesielt for pasienter med mangel på glukose-6-fosfat dehydrogenase); ekstremt sjelden - trombocytopeni;
  • allergiske reaksjoner: hudutslett, kløe, urtikaria, angioødem;
  • Øvrig: hypervitaminose, metabolske forstyrrelser, en følelse av varme, tørr munn, overnatting parese, urinretensjon, døsighet.

Alle bivirkninger av stoffet skal rapporteres til legen.

overdose

Symptomer på overdosering av stoffet på grunn av dets bestanddeler.

Det kliniske bildet av akutt overdose med paracetamol utvikles innen 6-14 timer etter å ha tatt det.

Symptomer på kronisk overdose vises 2-4 dager etter å ha økt dosen av legemidlet. Symptomer på akutt overdosering av paracetamol: diaré, nedsatt appetitt, kvalme og oppkast, magesmerter og / eller magesmerter, økt svette. Symptomer på overdosering av klorfenamin: Svimmelhet, agitasjon, søvnforstyrrelser, depresjon, kramper.

Interaksjon med andre legemidler

Etanol forbedrer den beroligende effekten av antihistaminer.

Antidepressiva, anti-parkinsoniske stoffer, antipsykotika (fenotiazinderivater) øker risikoen for bivirkninger (urinretensjon, tørr munn, forstoppelse). Glukokortikosteroider - øker risikoen for å utvikle glaukom.

Samtidig bruk reduserer kronotrolisoprenalin.

Reduserer terapeutisk effekt av antipsykotiske stoffer (neuroleptika) - fenotiazinderivater, tubulær reabsorpsjon av amfetamin og trisykliske antidepressiva.

Induktorer av mikrosomal oksidasjon i leveren (fenytoin, etanol, barbiturater, rifampicin, fenylbutazon, trisykliske antidepressiva) øker produksjonen av hydroksylerte aktive metabolitter, noe som gjør det mulig å utvikle alvorlige rusmidler med liten overdose. Etanol bidrar til utviklingen av akutt pankreatitt.

Inhibitorer av mikrosomal oksidasjon (inkludert cimetidin) reduserer risikoen for hepatotoksisk virkning. Samtidig inntak av stoffet og diflunisal øker konsentrasjonen i blodplasma av paracetamol med 50%, øker gel-toksisitet. Samtidig mottak av barbiturater reduserer effekten av paracetamol, øker utskillelsen av ascorbinsyre i urinen.

Paracetamol reduserer effektiviteten av urikosuriske legemidler.

Programfunksjoner

Når du tar metoklopramid, domperidon eller colestiramin, bør du også konsultere legen din.

Ved langvarig bruk i doser som er vesentlig høyere enn anbefalt, øker sannsynligheten for nedsatt lever- og nyrefunksjon, er det nødvendig med kontroll av det perifere blodbildet. Paracetamol og askorbinsyre kan forvride laboratorietestresultater (kvantitativ bestemmelse av glukose og urinsyre i plasma, bilirubin, aktivitet av "hepatiske" transaminaser, LDH).

Administrering av askorbinsyre til pasienter med raskt proliferative og intensivt metastaserende svulster kan forverre prosessen.

Hos pasienter med høyt innhold av jern i kroppen, bør askorbinsyre brukes i minimale doser.

Antigrippin

Aktiv ingrediens:

innhold

Farmakologisk gruppe

Nosologisk klassifisering (ICD-10)

struktur

Beskrivelse av doseringsform

Honning-sitronpulver: varierende grader av granulering, bestående av partikler fra hvit til gråaktig beige farge, med en bestemt lukt. Pletter av mørk brun farge er tillatt.

Kamillepulver: varierende grader av granulering, bestående av partikler fra hvitt til beige og lysebrun i farge, med en bestemt lukt. Blotches av brun farge er tillatt.

Farmakologisk aktivitet

farmakodynamikk

Paracetamol har en smertestillende og antipyretisk effekt, eliminerer hodepine og andre typer smerter, reduserer feber.

Klorfenamin - blokkeren H1-histaminreceptorer, har anti-allergisk effekt, letter pusten gjennom nesen, reduserer følelsen av nesestop, nysing, tåre, kløe og rødhet i øynene.

Askorbinsyre (C-vitamin) er involvert i regulering av redoks-prosesser, karbohydratmetabolisme, øker kroppens motstand.

Indikasjoner stoff Antigrippin

Infeksiøse og inflammatoriske sykdommer (akutte respiratoriske virusinfeksjoner, influensa), ledsaget av feber, kulderystelser, hodepine, smerter i ledd og muskler, nesestopp og sår i hals og bihuler.

Kontra

overfølsomhet overfor paracetamol, klorfenamin, askorbinsyre eller annen komponent av legemidlet;

erosive og ulcerative lesjoner i mage-tarmkanalen (i den akutte fasen);

alvorlig nyre- og / eller leversvikt;

prostatahyperplasi;

barns alder (opptil 15 år).

Med forsiktighet: Nyresvikt og / eller leversvikt; mangel på glukose-6-fosfat dehydrogenase; medfødt hyperbilirubinemi (Gilbert, Dubin-Johnson og Rotor syndromer); viral hepatitt; alkoholisk hepatitt; alderdom

Bivirkninger

Legemidlet tolereres godt i de anbefalte dosene. I enkelte tilfeller forekommer følgende uønskede reaksjoner.

CNS: hodepine, trøtt.

På fordøyelseskanalens del: kvalme, smerte i den epigastriske regionen.

På den delen av det endokrine systemet: hypoglykemi (opp til utvikling av koma).

Fra siden av bloddannende organer: anemi, hemolytisk anemi (spesielt for pasienter med mangel på glukose-6-fosfat dehydrogenase); ekstremt sjelden - trombocytopeni.

Allergiske reaksjoner: Hudutslett, kløe, urtikaria, angioødem, anafylaktoide reaksjoner (inkludert anafylaktisk sjokk), erythema multiforme exudativ (inkludert Stevens-Johnsons syndrom), toksisk epidermal nekrolyse (Lyells syndrom).

Andre: hypervitaminose C, metabolske forstyrrelser, følelse av varme, tørr munn, overnatting parese, urinretensjon, døsighet.

Alle bivirkninger av stoffet skal rapporteres til legen.

interaksjon

Paracetamol. Samspillet mellom paracetamol og induktorer av mikrosomal oksidasjon i leveren (inkludert fenytoin, etanol, barbiturater, rifampicin, fenylbutazon, trisykliske antidepressiva) øker produksjonen av hydroksylerte aktive metabolitter, noe som gjør det mulig å utvikle alvorlig forgiftning med små overdoser. Under behandling med paracetamol bidrar etanol til utvikling av akutt pankreatitt. Inhibitorer av mikrosomal oksidasjon (inkludert cimetidin) reduserer risikoen for hepatotoksisk virkning. Samtidig administrering av diflunisal og paracetamol øker konsentrasjonen i blodplasmaet av sistnevnte med 50%, økende hepatotoksisitet. Samtidig mottak av barbiturater reduserer effekten av paracetamol. Paracetamol reduserer effektiviteten av urikosuriske legemidler.

Klorfenaminmaleat. Forbedrer effekten av sovepiller. Antidepressiva, anti-parkinsoniske, antipsykotiske stoffer (fenotiazinderivater) øker risikoen for bivirkninger (urinretensjon, tørr munn, forstoppelse). GCS øker risikoen for å utvikle glaukom. Etanol forbedrer den beroligende effekten av klorfenaminmaleat.

Ascorbinsyre. Øker blodkonsentrasjonen av benzylpenicillin og tetracykliner; forbedrer absorpsjonen i tarmen av jernpreparater (konverterer jern til jern); kan øke utskillelsen av jern mens den brukes sammen med deferoksamin; øker risikoen for krystalluri ved behandling av kortvirkende salicylater og sulfonamider, senker nyrens utskillelse av syrer, øker utskillelsen av legemidler som har en alkalisk reaksjon (inkludert alkaloider), reduserer konsentrasjonen av orale prevensjonsmidler i blodet; øker totalklaringen av etanol; Samtidig bruk reduserer den kronotrope effekten av isoprenalin. Det kan både øke og redusere effekten av antikoagulerende legemidler. Reduserer terapeutisk effekt av antipsykotiske stoffer (neuroleptika) - fenotiazinderivater, tubulær reabsorpsjon av amfetamin og trisykliske antidepressiva. Samtidig mottak av barbiturater øker utskillelsen av askorbinsyre i urinen.

Dosering og administrasjon

Inside. Innholdet i posen skal løses fullstendig i et glass (200 ml) varmt vann (50-60 ° C) og drikk den resulterende løsningen umiddelbart. Det anbefales å ta stoffet mellom måltider.

Voksne og barn over 15 år - 1 pakke. 2-3 ganger om dagen. Maksimal daglig dose - 3 stk. Intervallet mellom doser av legemidlet bør være minst 4 timer.

Hos pasienter med nedsatt lever- eller nyrefunksjon og eldre pasienter, bør intervallet mellom å ta stoffet være minst 8 timer.

Varigheten av behandlingen uten å konsultere en lege, er ikke mer enn 5 dager ved foreskrevet som bedøvelse og 3 dager som antipyretisk.

overdose

Symptomer på overdosering av stoffet på grunn av dets bestanddeler. Det kliniske bildet av akutt forgiftning med paracetamol utvikles innen 6-14 timer etter administrering. Symptomer på kronisk forgiftning forekommer 2-4 dager etter overdosering.

Symptomer på akutt beruselse med paracetamol: diaré, tap av appetitt, kvalme og oppkast, magesmerter og / eller magesmerter, økt svette.

Symptomer på klorfenaminforgiftning: Svimmelhet, agitasjon, søvnforstyrrelser, depresjon, kramper.

Spesielle instruksjoner

Når du tar metoklopramid, domperidon eller colestiramin, bør du også konsultere legen din.

Ved langvarig bruk i doser som er vesentlig høyere enn anbefalt, øker sannsynligheten for nedsatt lever- og nyrefunksjon, er det nødvendig med kontroll av det perifere blodbildet.

Parasetamol og askorbinsyre kan forvride laboratorietestresultater (kvantitativ bestemmelse av glukose og urinsyre i plasma, bilirubin, levertransaminaseaktivitet, LDH).

For å unngå giftig skade på leveren, bør ikke paracetamol kombineres med inntak av alkoholholdige drikkevarer, samt tas av personer som er utsatt for kronisk alkoholforbruk. Risikoen for leverskade øker hos pasienter med alkoholisk hepatose.

Administrering av askorbinsyre til pasienter med raskt proliferative og intensivt metastaserende svulster kan forverre prosessen.

Hos pasienter med høyt innhold av jern i kroppen, bør askorbinsyre brukes i minimale doser.

I 1 pakke. honning og sitron inneholder 1,793 g sukker, som tilsvarer 0,15 XE. I 1 pakke. Kamille inneholder 2,058 g sukker, som tilsvarer 0,17 XE.

Utgivelsesskjema

Pulver til oppløsning til oral administrering, honning-sitron, kamille. På 5 g pulver i en pose fra papir / aluminium / PE. På 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 12, 15, 16, 20, 30 pakker. i en eske.

produsenten

Naturprodukt Pharma Cn. z oo, st. Podstochisko, 30, 07-300 Ostrow Mazowiecka, Polen.

Innehaver av registreringsbeviset: LLC "VALEANT". 115162, Russland, Moskva, st. Shabolovka, 31, s. 5.

Krav fra forbrukerne om å sende til LLC "VALEANT". 115162, Russland, Moskva, st. Shabolovka, 31, s. 5.

Tel / Faks: (495) 510-28-79.

Salgsbetingelser for apotek

Oppbevaringsbetingelser for legemidlet Antigrippin

Oppbevares utilgjengelig for barn.

Holdbarheten av stoffet Antigrippin

Ikke bruk etter utløpsdatoen som er trykt på pakningen.

AntiGrippin

◊ Brennstofftabletter til barn er runde, flate, med skråkant og en delingsrisiko på den ene siden, rosa i farge med lettere og mørkere flekker ordnet tilfeldig, med en fruktig lukt.

Hjelpestoffer: natriumbikarbonat - 740 mg, sitronsyre - 830 mg, sorbitol - 745,5 mg, povidon - 12,5 mg, natriumsakkarinat - 30 mg, natriumkarbonat - 100 mg, makrogol - 90 mg, silisiumdioxid - 9 mg, fruktsmakende (aromatisk fruktadditiv "Røde frukter") - 140 mg.

6 stk - strimler (5) - pakker kartong.
10 stk. - blemmer (1) - pakker kartong.
10 stk. - plastikkasker (1) - pakningskuvert.

Paracetamol har en smertestillende og antipyretisk effekt; eliminerer hodepine og andre typer smerte, reduserer feber.

Klorfenamin - histamin H-blokkering1-reseptor, har anti-allergisk effekt, letter pusten gjennom nesen, reduserer følelsen av nesestop, nysing, tåre, kløe og rødhet i øynene.

Askorbinsyre (C-vitamin) er involvert i regulering av redoks-prosesser, karbohydratmetabolisme, øker kroppens motstand.

- infeksiøse og inflammatoriske sykdommer (ARVI, influensa), ledsaget av feber, kuldegysninger, hodepine, smerter i ledd og muskler, nesestopp og sår i hals og bihuler.

- erosive og ulcerative lesjoner i fordøyelseskanalen (i den akutte fasen);

- alvorlig nyre- og / eller leversvikt

- barns alder opptil 3 år

- Overfølsomhet overfor paracetamol, askorbinsyre, klorfenamin eller annen komponent av legemidlet.

Med omhu: Nyresvikt og / eller leversvikt, mangel på glukose-6-fosfat dehydrogenase, medfødt hyperbilirubinemi (Gilbert, Dubin-Johnson og Rotor syndromer), viral hepatitt.

Legemidlet er tatt oralt. Tabletten skal være fullstendig oppløst i et glass (200 ml) varmt vann (50-60 ° C), umiddelbart drikk den resulterende løsningen. Det er bedre å ta stoffet mellom måltider. Intervallet mellom doser av legemidlet bør være minst 4 timer.

Barn i alderen 3 til 5 år utnevner 1/2 tab. 2 ganger per dag; barn i alderen 5 til 10 år - 1 fane. 2 ganger per dag; barn i alderen 10 til 15 år - for 1 fane. 2-3 ganger per dag.

Hos pasienter med nedsatt lever- eller nyrefunksjon bør intervallet mellom doser av legemidlet være minst 8 timer.

Varigheten av legemidlet uten å konsultere en lege er ikke mer enn 5 dager når det er foreskrevet som en bedøvelse og 3 dager som en antipyretisk.

Legemidlet tolereres godt i de anbefalte dosene.

På den delen av nervesystemet: i enkelte tilfeller - hodepine, trøtthet.

På fordøyelsessystemet: i sjeldne tilfeller - kvalme, smerte i den epigastriske regionen.

På den delen av det endokrine systemet: i isolerte tilfeller - hypoglykemi (opp til utviklingen av koma).

På den delen av hematopoietisk system: i sjeldne tilfeller - anemi, hemolytisk anemi (spesielt for pasienter med mangel på glukose-6-fosfat dehydrogenase); ekstremt sjelden - trombocytopeni.

Allergiske reaksjoner: i enkelte tilfeller - hudutslett, kløe, urtikaria, angioødem.

Øvrig: hypervitaminose, metabolske forstyrrelser, følelse av varme, tørr munn, overnatting parese, urinretensjon, døsighet.

Alle bivirkninger til pasienten skal rapporteres til legen.

Symptomer på overdosering av stoffet på grunn av dets bestanddeler. Det kliniske bildet av akutt overdose av paracetamol utvikles innen 6-14 timer etter at den er tatt. Symptomer på kronisk overdose vises 2-4 dager etter å ha økt dosen av legemidlet.

Symptomer på akutt paracetamol-overdose: diaré, appetittløp, kvalme og oppkast, magesmerter og / eller magesmerter, økt svette.

Symptomer på overdosering av klorfenamin: Svimmelhet, agitasjon, søvnforstyrrelser, depresjon, kramper.

Etanol forbedrer den beroligende effekten av antihistaminer.

Antidepressiva, anti-parkinsoniske stoffer, antipsykotika (fenotiazinderivater) øker risikoen for bivirkninger (urinretensjon, tørr munn, forstoppelse).

Glukokortikoider øker risikoen for å utvikle glaukom.

Med samtidig bruk av stoffet reduseres den kronotrope effekten av isoprenalin.

Reduserer terapeutisk effekt av antipsykotiske stoffer (neuroleptika) - fenotiazinderivater, tubulær reabsorpsjon av amfetamin og trisykliske antidepressiva.

Induktorer av mikrosomal oksidasjon i leveren (fenytoin, etanol, barbiturater, rifampicin, fenylbutazon, trisykliske antidepressiva) øker produksjonen av hydroksylerte aktive metabolitter, noe som gjør det mulig å utvikle alvorlige rusmidler med liten overdose. Etanol bidrar til utviklingen av akutt pankreatitt.

Inhibitorer av mikrosomal oksidasjon (inkludert cimetidin) reduserer risikoen for hepatotoksisk virkning. Samtidig administrasjon av stoffet og diflunisal øker konsentrasjonen i blodplasma av paracetamol med 50%, øker hepatotoksisiteten.

Samtidig mottak av barbiturater reduserer effekten av paracetamol, øker utskillelsen av ascorbinsyre i urinen.

Paracetamol reduserer effektiviteten av urikosuriske legemidler.

Når du tar metoklopramid, domperidon eller colestiramin, bør du også konsultere legen din.

Ved langvarig bruk i doser som er vesentlig høyere enn anbefalt, øker sannsynligheten for nedsatt lever- og nyrefunksjon, er det nødvendig med kontroll av det perifere blodbildet.

Parasetamol og askorbinsyre kan forvride laboratorietestresultater (kvantitativ bestemmelse av glukose og urinsyre i plasma, bilirubin, levertransaminaseaktivitet, LDH).

Administrering av askorbinsyre til pasienter med raskt proliferative og intensivt metastaserende svulster kan forverre prosessen.

Hos pasienter med høyt innhold av jern i kroppen, bør askorbinsyre brukes i minimale doser.

Kontraindisert ved alvorlig nyresvikt

Med forsiktighet ved nyresvikt.

Kontraindisert ved alvorlig leversvikt

Med forsiktighet i leversvikt.

Legemidlet bør oppbevares utilgjengelig for barn ved en temperatur på 10-30 ° C. Holdbarhet - 3 år. Ikke bruk etter utløpsdato.

Top