Kategori

Populære Innlegg

1 Klinikker
Hvordan kureres raskt i et barn
2 Rhinitt
Vasomotorisk rhinitt hos voksne - symptomer og behandling
3 Klinikker
Efferalgan 500 mg - offisiell * bruksanvisning
Image
Hoved // Rhinitt

Parasetamolsirup for barn: bruksanvisning


Suspensjon Parasetamol tilhører den farmakologiske gruppen av ikke-steroide antiinflammatoriske legemidler. Det brukes i barn til å redusere alvorlighetsgraden av smerte og temperatur i ulike smittsomme og inflammatoriske sykdommer hos barn.

Frigi form og sammensetning

Barnas suspensjon Parasetamol har en viskøs konsistens, lys grå eller lys gul farge og en jordbær lukt. Den viktigste aktive ingrediensen i legemidlet er paracetamol, innholdet i 5 ml suspensjon er 120 mg. Også inkludert i preparatet er hjelpekomponenter, som inkluderer:

  • Sitronsyre.
  • Propylenglykol.
  • Natriumbenzoat.
  • Natriumtrisubstituert sitrat.
  • Sorbitol.
  • Smaken.
  • Sukker.
  • Renset vann.

Barnesirup Paracetamol er inneholdt i en plastflaske med et volum på 100 ml. Kartongpakningen inneholder ett hetteglass med suspensjon og instruksjoner for bruk av legemidlet.

Farmakologisk aktivitet

Den aktive ingrediensen i spedbarnssuspensjonen Paracetamol hemmer (hemmer) enzymet cykloxygenase (COX), som katalyserer den kjemiske reaksjonen av omdannelsen av arakidonsyre til mediatorene av den inflammatoriske reaksjonen (prostaglandiner) under dens utvikling. Undertrykkelse av COX-enzymet og en reduksjon i konsentrasjonen av prostaglandiner i strukturen i sentralnervesystemet fører til normalisering av kroppstemperaturen under feber, samt en reduksjon i alvorlighetsgraden av smertsyndrom som utvikles som et resultat av virkningen av prostaglandiner på de tilsvarende reseptorer og hjernesentre. Paracetamols farmakologiske virkemåte i perifert vev oppnås ikke, derfor har det ingen antiinflammatorisk effekt.

Etter å ha tatt spedbarnssuspensjonen, virker Paracetamol innadrett ganske raskt og absorberes nesten helt i systemisk sirkulasjon. Det er jevnt fordelt i vevet, trenger gjennom blod-hjernebarrieren inn i hjernekonstruksjonene. Parasetamol metaboliseres i leveren med deltagelse av oksidaser og enzymet P450-systemet til inaktive nedbrytningsprodukter. De utskilles hovedsakelig i urinen. Halveringstiden (elimineringstid halvparten av hele dosen av legemidlet) er 1-3 timer.

Indikasjoner for bruk

Barnas suspensjon Parasetamol er indisert for symptomatisk behandling av patologi hos barn, som er ledsaget av smerte og feber:

  • Akutt respiratorisk virusinfeksjon, influensa, parainfluensa, bakteriell infeksjonssykdom, post-vaksinasjonsreaksjoner som er ledsaget av feber av barnets kropp.
  • Smertsyndrom med svak og moderat intensitet (hodepine, tannpine, skader, brannskader, postoperativ smerte, smerte i muskler, perifere nerver med aseptisk betennelse, samt i leddene).

Motta en suspensjon Parasetamol påvirker ikke løpet av den patologiske prosessen og dens progresjon.

Kontra

Absolutte kontraindikasjoner for bruk av spedbarnssuspensjon Parasetamol er barnets alder opptil 1 måned (nyfødt periode) og overfølsomhet overfor det aktive stoffet eller hjelpestoffene i legemidlet. Med forsiktighet brukes legemidlet til samtidig nedsatt nyre- eller leverfeil, godartet hyperbilirubinemi (moderat økning i konsentrasjonen av bilirubin i blodet), inkludert Gilberts syndrom (medfødt leversykdom), viral hepatitt (betennelse i leveren) og blodsykdommer. Også med forsiktighet, er barnesuspensjon Paracetamol brukt i en alder av et barn opptil 3 måneder. Før du starter stoffet, bør du forsikre deg om at det ikke er kontraindikasjoner.

Dosering og administrasjon

Parasetamol Barnesirup tas oralt 3-4 ganger daglig, intervallet mellom doser av legemidlet er 4-6 timer. Den gjennomsnittlige doseringen er 10-15 mg paracetamol per 1 kg kroppsvekt av barnet. Maksimal daglig dose bør ikke overstige 60 mg paracetamol per 1 kg kroppsvekt av barnet. Generelt avhenger terapeutisk dose av alder og vekt av barnet:

  • Fra 3 måneder til 1 år - 60-120 mg (2,5-5 ml).
  • Fra 1 år til 6 år - 120-240 mg (5-10 ml).
  • Fra 6 til 14 år - 240-480 mg (10-20 ml).

Varigheten av bruken av spedbarnsoppheng Paracetamol som febrifuge bør ikke overstige 3 dager, for å redusere smertenes alvorlighetsgrad - 5 dager. Om nødvendig bør ytterligere bruk av legemidlet alltid rådføre seg med legen din.

Bivirkninger

Generelt er barnas suspensjon Paracetamol tolerert godt. Noen ganger er det mulig å utvikle allergiske reaksjoner i form av hudutslett, kløe, urtikaria (karakteristisk utslett og hevelse, som ligner nettlebrann), angioeurose (markert hevelse i myk vev med overveiende lokalisering i ansiktet og ytre kjønnsorganer). Perifer blod i sjeldne tilfeller reduserer antallet blodplater (trombocytopeni), leukocytter (leukopeni), øker konsentrasjonen av bundet oksidert hemoglobin (metemoglobinemi). Ved bivirkninger, bør bruk av legemidlet avbrytes og konsulter lege for råd.

Spesielle instruksjoner

Før du bruker babyopphenget Paracetamol, bør du lese nøye instruksjonene for legemidlet. Det er flere spesielle instruksjoner for å være oppmerksom på:

  • Om nødvendig bør langvarig bruk av stoffet periodisk overvåkes laboratorieindikatorer for funksjonell tilstand av perifert blod.
  • Den aktive ingrediensen i stoffet kan interagere med stoffer fra andre farmakologiske grupper, slik at legen skal varsles om mulig bruk.
  • Før du tar barnesuspensjon, skal parasittamol rystes.
  • Legemidlet inneholder sukker, som må vurderes når det brukes hos barn med samtidig diabetes.

I apoteksnettverket blir barnas suspensjon Paracetamol gitt ut som et reseptbelagte legemiddel. Ved tvil eller spørsmål angående bruk av stoffet, bør du kontakte legen din.

overdose

Med et signifikant overskudd av anbefalt terapeutisk dose av spedbarnssuspensjon, vises parasittamol kvalme, oppkast, magesmerte innen 24 timer etter overdose. I fremtiden (etter 1-6 dager) kan akutt leverskade utvikle seg til nekrose (død) av vevet, som er ledsaget av en markert reduksjon i funksjonell aktivitet. Noen ganger kan leverskade bli komplisert ved utvikling av akutt nyresvikt. Behandling av overdose består i administrering av en spesifikk antidot til donor SH-gruppene (metionin-glutation).

Sirup Analoger Paracetamol

I likhet med aktiv substans og terapeutisk effekt for barns suspensjon Paracetamol er legemidler Panadol, Daleron, Kalpol.

Vilkår for lagring

Utløpsdato for spedbarnssuspensjon Parasetamol er 3 år fra fremstillingsdatoen. Det må oppbevares på et mørkt, tørt sted utilgjengelig for barn ved en lufttemperatur ikke høyere enn + 25 ° C. Suspensjonen skal ikke fryses.

Gjennomsnittlig pris

Den gjennomsnittlige kostnaden for barnas suspensjon Paracetamol i apotek i Moskva varierer fra 64-67 rubler.

Paracetamol for barn

Paracetamol for barn: instruksjoner for bruk og omtaler

Latin navn: Paracetamol barn

ATX-kode: N02BE01

Aktiv ingrediens: Paracetamol (Paracetamol)

Produsent: Rosepharm Ltd., Pharmstandard-Leksredstva, Biochemist, Pharmproject, Dalkhpharm, Irbit Chemical Factory, Pharmapol-Volga, Mega Farm (Russland), Anqiu Lu An Pharmaceutical Co. (Kina), LLC Farmasøytisk selskap "Helse" (Ukraina)

Aktualisering av beskrivelsen og bildet: 10/19/2018

Priser på apotek: fra 65 rubler.

Paracetamol for barn - ikke-narkotisk analgetisk.

Frigi form og sammensetning

Doseringsform for frigjøring - suspensjon for oral administrasjon: homogen, rosa i farge, med en karakteristisk fruktlukt (100 og 200 ml hver i polymerflasker, oransje glassflasker, eller fra glassmelt, eller fra polyetylentereftalat til medisiner, forseglet med en polymerskrudd hette med kontroll av det første åpnings- eller "push-rotate" -systemet, 1 flaske i en eske uten / med måleboks eller måleske).

Sammensetningen av 100 ml suspensjon:

  • aktiv ingrediens: paracetamol - 2,4 g;
  • Ytterligere komponenter: natriumnipacept (etylparahydroksybenzoatnatrium, metylparahydroksybenzoatnatrium og propylparahydroksybenzoatnatrium) - 0,15 g, maltitol - 80 g, æblesyre - 0,05 g, ikke-krystalliserbar sorbitol 70% - 1,33 g xantangummi - 0,6 g, vannfri sitronsyre - 0,02 g, azorubinfargestoff - 0,001 g, jordbær eller oransje smaksstoff - 0,1 g, vann - opp til 100 ml.

Farmakologiske egenskaper

farmakodynamikk

Paracetamol er et medisinsk stoff som har antipyretisk og smertestillende effekt. Anti-inflammatoriske egenskaper har egentlig ikke.

Virkningsmekanismen skyldes evnen til å blokkere cyclooxygenase i sentralnervesystemet, som påvirker sentrene for termoregulering og smerte.

Legemidlet har praktisk talt ingen antiinflammatoriske egenskaper. Det påvirker ikke vannelektrolyttmetabolismen og tilstanden til slimhinnet i mage-tarmkanalen (GIT), siden det påvirker syntesen av prostaglandiner i perifert vev i liten grad.

farmakokinetikk

Paracetamol er preget av høy absorpsjon, det absorberes raskt og nesten helt fra mage-tarmkanalen. Tilknyttet plasmaproteiner med 10-25%. Maksimal plasmakonsentrasjon nås på 30-120 minutter og er 5-20 μg / ml.

Legemidlet trer inn i blod-hjernebarrieren. Mindre enn 1% av den tatt dose passerer inn i mors morsmelk. Fordelingen av stoffet i kroppsvæsker er forholdsvis jevn.

Paracetamol metaboliseres overveiende i leveren på tre hovedveier, slik som oksidasjon ved mikrosomale leverenzymer, konjugering med sulfater og konjugering med glukuronider. Under oksidasjon dannes mellomliggende giftige metabolitter, som deretter konjugeres først med glutation, deretter med merkapturinsyre og cystein. For denne metabolismetoden er de viktigste isoenzymer av cytokrom P-systemet450 er CYP2E1 (overveiende), CYP1A2 og CYP3A4 (mindre rolle). Hvis glutation er mangelfull i kroppen, kan disse metabolitter forårsake skade og nekrose av hepatocytter. Ytterligere metabolske veier er metoksylering til 3-metoksyparacetamol og hydroksylering til 3-hydroksyparacetamol, som deretter er konjugert med sulfater eller glukuronider.

Hos barn under 10 år er hovedmetabolitten av stoffet paracetamolsulfat, hos barn fra 12 år - konjugert glukuronid.

Konjugerte paracetamolmetabolitter (konjugater med glutation, sulfater, glukuronider) er preget av lav farmakologisk aktivitet, inkludert giftig.

Ved mottak av en terapeutisk dose gir generell clearance 18 l / h, en eliminasjonshalveringstid (T½) - fra 1 til 4 timer. Når man mottar terapeutiske doser på 90-100% av den mottatte dosen paracetamol innen 24 timer, utskilles den i urinen. Hovedmengden av stoffet etter konjugering frigjøres i leveren i form av glukuronid (60-80%) og sulfat (20-30%). Omtrent 5% av dosen utskilles uendret.

Hos eldre pasienter reduseres paracetamol clearance og T øker.½.

Hos pasienter med alvorlig nedsatt nyrefunksjon (kreatininclearance 10-30 ml / minutt), avtar paracetamol eliminering, utsöndringshastigheten av sulfat og glukuronid er lavere enn hos friske individer.

Indikasjoner for bruk

Suspensjon Parasetamol til barn er foreskrevet for barn i alderen 3 måneder til 12 år i følgende tilfeller:

  • økt kroppstemperatur på grunn av influensa, forkjølelse og barndomsinfeksjoner, for eksempel skarlagensfeber, kyllingpoks, meslinger, kusma osv.
  • tannpine, inkludert tannkjøtt eller utvinning av tenner, øre smerte under otitis, hodepine, ondt i halsen.

På anbefaling av en lege kan barn på 2-3 måneder få en enkelt dose i tilfelle økt kroppstemperatur etter vaksinasjon.

Kontra

  • fruktoseintoleranse;
  • alvorlig nedsatt nyre- eller leverfunksjon
  • alder under 2 måneder;
  • samtidig bruk av andre legemidler som inneholder paracetamol;
  • overfølsomhet overfor noen komponent av stoffet.
  • unormal leverfunksjon, inkludert Gilberts syndrom;
  • viral hepatitt;
  • det genetiske fraværet av enzymet glukose-6-fosfat dehydrogenase;
  • Nyresvikt (kreatininclearance

Paracetamol - bruksanvisninger

Paracetamol er et antipyretisk legemiddel. Det har en uttalt analgetisk effekt, antipyretisk og svak antiinflammatorisk virkning. Paracetamol er en del av en rekke analgetika og en rekke stoffer som brukes til å lindre symptomer på ARVI.

Slip form og stoffblanding

Legemidlet Paracetamol er tilgjengelig i flere doseringsformer. Paracetamol tabletter til oral bruk pakkes i blisterpakninger med 10 eller 12 stykker i en eske med detaljert beskrivelse vedlagt.

En tablett av legemidlet inneholder 250, 325 eller 500 mg av den aktive aktive ingrediensen Paracetamol, samt ytterligere hjelpestoffer.

Farmakologiske egenskaper

Paracetamol har en utprøvd antipyretisk, smertestillende og svak anti-inflammatorisk effekt på kroppen. Når pillen går inn i mage-tarmkanalen, absorberes den aktive ingrediensen i den generelle blodbanen. Paracetamols virkningsprinsipp er basert på undertrykkelse av syntesen av prostaglandiner - stoffer som er inhibitorer av inflammatoriske og smertefulle prosesser i kroppen.

Legemidlet absorberes raskt og fullstendig i fordøyelseskanalen, hovedsakelig i tynntarmen. Kommunikasjon med plasmaproteiner er ikke klinisk signifikant. Metabolisert i leveren for å danne glukuronid og paracetamolsulfat. Mellomliggende metabolitter dannet under oksidasjon i leveren, akkumuleres under overdosering og er hepatotoksiske. Utskilt av nyrene, hovedsakelig i form av konjugeringsprodukter, utskilles mindre enn 5% uendret. Halveringstiden er 1-4 timer.

Indikasjoner for bruk

Paracetamol-tabletter er foreskrevet til pasienter under følgende forhold:

  • Smerter av varierende intensitet og opprinnelse - hodepine, tannpine, menstruasjonssmerter, øresmerter, muskelsmerter, posttraumatisk smerte, migrene;
  • nevralgi;
  • Feber med virale og smittsomme sykdommer.
  • Feber med forkjølelse og influensa

Kontra

Før du bruker stoffet, anbefales pasienten å lese instruksjonene for legemidlet. Tabletter er kontraindisert i følgende tilfeller:

  • Individuell intoleranse mot paracetamol;
  • Alvorlig abnorm lever- og nyrefunksjon
  • Hepatisk svikt;
  • Alder hos barn under 3 år;
  • Graviditet i 1 trimester;
  • Kronisk alkoholisme.

Med forsiktighet brukes stoffet i 2 og 3 trimesterene av graviditet og i perioden med å mate barnet med morsmelk.

Dosering og administrasjon

En enkelt og daglig dose av legemidlet bestemmes av legen avhengig av alder, kroppsvekt av pasienten, alvorlighetsgraden av smertsyndrom eller varme.

Voksne, inkludert eldre og barn over 12 år

Ved 0,5-1 g, 1-2 timer etter et måltid med en stor mengde væske etter 4-6 timer, er maksimal daglig dose opptil 4 g per dag.

Intervallet mellom doser må være minst 4 timer. Ikke ta mer enn 8 tabletter innen 24 timer.

Hos pasienter med nedsatt lever- eller nyrefunksjon, med Gilbert-syndrom, hos eldre pasienter, bør daglig dose reduseres og intervallet mellom doser skal utvides.

Dosering for barn

Paracetamol er kontraindisert til bruk hos barn opptil 3 år. Doseringen av stoffet beregnes ut fra barnets alder og vekt:

  • Daglig dose fra 3 til 6 år (fra 15 til 22 kg) - 1 g,
  • opptil 9 år (opptil 30 kg) - 1,5 kg,
  • opptil 12 år (opptil 40 kg) - 2 g.

Mangfoldet av avtaler - 4 ganger om dagen; Intervallet mellom hvert inntak er minst 4 timer. Kontakt lege hvis symptomene vedvarer.

Generelle anbefalinger for å ta stoffet

Paracetamol tablett kan tas uavhengig av maten, med en nødvendig mengde væske. Ikke overgå spesifisert dose. Hvis du har tatt en dose som overskrider anbefalt dose, kontakt legehjelp selv om du har det bra. En overdose av paracetamol kan forårsake leversvikt.

Legemidlet er ikke anbefalt i mer enn fem dager som bedøvelse og mer enn tre dager som antipyretisk uten resept og oppfølging av lege. Øk daglig dose av stoffet eller varigheten av behandlingen er kun mulig under medisinsk tilsyn.

Bruk under graviditet og amming

I første trimester av graviditeten er Paracetamol-tabletter, som alle andre legemidler, forbudt å bli tatt, da dette kan påvirke fosterets intrauterin utvikling negativt.

I andre og tredje trimester av graviditet er bruk av parasittamol kun mulig i henhold til indikasjoner under tilsyn av en lege, og bare i de situasjonene hvor den forventede fordelen til den forventende mor overskrider de mulige risikoene for at et barn vokser i livmorene.

Bruk av stoffet under amming bør koordineres med legen. Parasetamol utskilles i morsmelk, så hvis du trenger behandling, anbefales laktasjon å avbryte.

Bivirkninger

Under bruk av Paracetamol tabletter kan pasienter utvikle følgende bivirkninger:

  • På den delen av mage-tarmkanalen - kvalme, oppkast, diaré, magesmerter, intestinal hevelse, forstørret lever, nedsatt funksjon, økt aktivitet av levertransaminaser;
  • På den delen av kardiovaskulærsystemet - økt hjertefrekvens, endringer i blodtrykksparametere, takykardi;
  • På blodsystemets side - anemi, en reduksjon av antall blodplater og leukocytter;
  • På urinorganens side - pyuria, interstitial nefrit, glomerulonefrit, nedsatt nyrefunksjon, i alvorlige tilfeller utvikling av nyresvikt;
  • Allergiske reaksjoner - angioødem, utslett på huden av typen urticaria, rødhet.

Ved utvikling av slike bivirkninger mot bruk av paracetamol, bør pasienten konsultere en lege.

overdose

Ved langvarig bruk av tabletter i store doser utvikler pasienten symptomer på overdosering.

Tegn på overdose

Pallor av huden, anoreksi, kvalme, oppkast; hepatonekrose (alvorlighetsgraden av nekrose er direkte avhengig av graden av overdose). Hvis du mistenker en overdose, bør du umiddelbart søke medisinsk hjelp. Den toksiske effekten av legemidlet hos voksne er mulig etter å ha tatt mer enn 10-15 g paracetamol: en økning i levertransaminases aktivitet, en økning i protrombintiden (12-48 timer etter administrering); Et detaljert klinisk bilde av leverskade oppstår etter 1-6 dager. Sjeldent utvikles leverdysfunksjonen med lynhastighet og kan være komplisert ved nyrefeil (tubulær nekrose).

behandling

Offret skal gjøre en magesvikt i løpet av de første 4 timers forgiftning, ta adsorbenter (aktivert karbon) og konsultere en lege, innføring av SH-donatorer og forløperne til syntesen av glutation-metionin 8-9 timer etter overdose og N-acetylcystein - etter 12 inkludert behovet for ytterligere terapeutiske tiltak (ytterligere innføring av metionin i / i introduksjonen av N-acetylcystein) bestemmes avhengig av konsentrasjonen av paracetamol i blodet, samt tiden som er gått etter å ha tatt den.

Drug interaksjoner

Ved samtidig bruk med induktorer av levermikrosomale enzymer, midler med hepatotoksiske effekter, er det en risiko for å forsterke hepatotoksiske effekter av paracetamol.

Samtidig bruk med antikoagulantia er en liten eller moderat uttalt økning i protrombintiden mulig.

Samtidig administrering med antikolinerge midler reduserer absorpsjonen av paracetamol.

Samtidig bruk med orale prevensiver kan redusere analgetisk effekt av paracetamol.

Når de brukes samtidig med urikosuriske midler, reduseres deres effektivitet.

Aktivt karbon reduserer biotilgjengeligheten av paracetamol.

Det foreligger rapporter om muligheten for å øke myelodepressiv effekten av zidovudin samtidig med bruk av paracetamol. Et tilfelle av alvorlig giftig leverskade er beskrevet.

Tilfeller av manifestasjoner av toksisk virkning av paracetamol med samtidig bruk med isoniazid er beskrevet.

Hvis kolestiramin brukes i en periode på mindre enn 1 time etter å ha tatt paracetamol, kan absorpsjonen av sistnevnte reduseres.

Utskillelsen av paracetamol reduseres ved samtidig administrasjon med probenecid, og øker med samtidig administrasjon med rifampicin og sulfinpyrazon.

Med samtidig bruk med etinyl østradiol øker absorpsjonen av paracetamol fra tarmen.

Spesielle instruksjoner

Personer med en alvorlig leversykdom bør alltid konsultere lege før behandlingen påbegynnes, og det er tilrådelig å ha blodprøver for å bestemme aktiviteten av levertransaminaser.

Om nødvendig, langvarig bruk av stoffet, bør pasienten overvåke indikatorene for det kliniske bildet av blod.

I pediatrisk praksis brukes paracetamol i form av en oral suspensjon beregnet på barn fra 2 måneder.

Analoger av stoffet Paracetamol

Analoger av paracetamol er følgende legemidler:

  • Panadol;
  • Efferalgan;
  • Coldrex;
  • Fervex;
  • Astratsitron;
  • Farmatsitron;
  • Ferbidol;
  • Ifimol;
  • Opradol.

Før du erstatter det foreskrevne legemidlet med en av de listede analogene, bør du sjekke legen en enkelt dose og aldersrestriksjoner, i tillegg er noen av disse midlene kombinert og har en rekke kontraindikasjoner og begrensninger.

Vilkår for permisjon og lagring

Paracetamol-tabletter kan kjøpes på apotek uten legens resept. Den optimale temperaturen for oppbevaring av stoffet er 25 grader. Hold deg borte fra barn på et mørkt, kjølig sted. Tablettens holdbarhet er 36 måneder fra datoen for produksjonsdato, som er angitt på pakken. Ikke bruk stoffet etter utløpsdatoen.

På apotek i Moskva er gjennomsnittsprisen på paracetamoltabletter 35 rubler per 10-tallerkenplate.

Sirap for barn "Paracetamol" - instruksjoner for bruk av flytende suspensjon med beregning av dosering av stoffet

I dag har apotek et stort utvalg av stoffer som bidrar til å raskt redusere temperaturen og lindre lokal smerte hos små barn. Et populært antipyretisk legemiddel er Paracetamol for barn. For å søke riktig og ikke skade barnets helse, bør du være oppmerksom på hovedkarakteristika, egenskaper og opptaksregler.

Form for frigjøring av stoffet for barn

Legemidlet "Paracetamol" er tilgjengelig i ulike former, så unge mødre møter ofte behovet for å velge at på grunn av overflod av sine varianter er vanskelig. Tenk på det faktum at mange barn, spesielt de som er under to år, ikke vil kunne sluke stoffet i pilleform. Legemidlet må velges riktig, passende for aldersgruppen og ferdighetene til barnet.

Narkotikafrigivelsesformer:

Det beste alternativet er sirup. Det ser ut som en viskøs, rosa væske. Tilgjengelig i en flaske mørkt glass på 100 og 200 milliliter. En spesiell bilateral måleske for riktig dosering og bruksanvisning er inkludert i settet.

Sammensetningen og farmakologiske virkningen av sirupen

Den aktive ingrediensen i sammensetningen av barnesirup er paracetamol. Ved 5 ml av stoffet er innholdet 120 mg. I tillegg til hovedbestanddelskomponenten er følgende hjelpestoffer tilstede:

  • etylalkohol;
  • glycerol;
  • smaken;
  • renset vann;
  • sorbitol;
  • propylenglykol;
  • propylparahydroksybenzoat;
  • metylparahydroksybenzoat.

Legemidlet har antipyretisk og smertestillende effekt. Når du bruker den, er det nødvendig å forstå at det ikke er i stand til å lindre de andre symptomene på sykdommen og eliminere dem helt, siden det ikke har antiinflammatorisk effekt.

Hovedvirkningen av det aktive stoffet uttrykkes ved blokkering av enzymet cyklooksygenase (COX 1, COX 2) og fullstendig opphør av produksjonen av prostaglandiner. Legemidlet har en direkte effekt på sentralnervesystemet (CNS), har en positiv effekt på termoregulatoriske og smertesentre.

Etter inntak har legemidlet en helbredende effekt i 4 timer. I løpet av denne tiden blir den fullstendig absorbert i tarmen og utskilles gjennom det urogenitale systemet. Paracetamol påvirker ikke vann-saltbalansen og mage-tarmslimhinnen, så bruken er helt trygg, forutsatt at riktig dose blir observert.

Indikasjoner for bruk

Parasetamolsirup er mye brukt i behandling av nevralgi og myalgi, det anbefales å ta det under graviditet og amming. Det eliminerer raskt mange typer smerte (hodepine, dental, muskel etc.) og gjenoppretter kroppens temperaturbalanse, uavhengig av etiologien og årsakene til økningen. Legemidlet hjelper godt med følgende patologiske fenomener:

  • feber tilstand med influensa, ARVI, andre infeksjoner, etc.;
  • forebygging av komplikasjoner etter vaksinasjon;
  • smerte syndrom av noen alvorlighetsgrad.

Instruksjoner for bruk av flytende paracetamol

Legemidlet er tatt før måltider med mye vann. Det anbefales ikke å fortynne det i ulike drikker, men hvis barnet er lite og nekter å drikke medisinen, er det tillatt å tilsette det ønskede volum sirup til melken eller melkeblandingen.

Før bruk, skyll medisinbeholderen grundig, og hell deretter en viss væske i en måleske eller ta den inn i en sprøyte.

Hyppigheten av bruk bør ikke overstige 4 ganger daglig med intervaller på 4-6 timer. Behandlingsforløpet er 3 dager, dessuten er bruken ikke tilrådelig. Med bevaring av alle de første symptomene, bør du kontakte legen din for å justere behandlingen.

Beregningen av doseringen er basert på pasientens kroppsvekt og alder. I intet tilfelle kan det ikke overstige enkelt og daglig inntak av medisinering. Normer for bruk av "Paracetamol" med innholdet av det aktive stoffet 120 mg / 5 ml er angitt i tabellen:

Spesielle bruksanvisninger

Symptomene reduseres vanligvis innen 15-20 minutter etter å ha tatt stoffet og forsvinner helt etter 40-60 minutter. Økningen i varigheten av terapeutisk kurs bør være i samsvar med barnelege. Når du bruker stoffet som en bedøvelse, er behandlingsforløpet ikke mer enn 5 dager, og 3 - i kampen mot feber.

Du kan ikke bruke stoffet samtidig som andre legemidler, som inkluderer paracetamol. Det er fare for overdosering og bivirkninger. Det er også forbudt å selvstendig øke forbruket av suspensjon - konsekvensene kan være svært tunge.

Forsiktighet bør tas ved behandling av pasienter med diabetes mellitus, da den inneholder sukrose og sorbitol. For barn med godartet hyperbilirubinemi, nedsatt lever- og nyrefunksjon, bestemmer legen dosering og varighet av behandlingen.

Paracetamol forfalsker laboratorietester for plasma urinsyre og glukose, så det er bedre å passere de foreskrevne testene etter behandlingen.

Kontra

Før bruk, kontroller at det ikke er kontraindikasjoner. Disse inkluderer følgende patologier:

  • inflammatoriske sykdommer i mage-tarmkanalen;
  • intoleranse eller overfølsomhet overfor bestanddelene (spesielt til paracetamol);
  • nyre- og leversvikt;
  • sykdommer i blodsystemet.

Interaksjon med andre midler

Før du bruker babyens suspensjon, kontakt legen din og fortell ham om legemidlene barnet ditt tar. Kombinasjonen av noen av dem kan ha en skadelig effekt på kroppen, noe som resulterer i risiko for alvorlige sykdommer og økte bivirkninger.

Symptomer på overdosering

Bruk legemidlet må være i henhold til instruksjonene. Overskridelse av den daglige dosen kan føre til alvorlige patologier (for eksempel til nyresvikt), og i det alvorlige stadiet - til et dødelig utfall.

Hvis barnet ditt har drukket mer enn anbefalt dose, kontakt legen din, selv om helsetilstanden forblir den samme. Du bør også gjøre en magevask og ta adsorbenter (aktivert karbon, Polysorb, etc.). Avhengig av innholdet av det aktive stoffet i blodet, vil ytterligere anbefalinger gis av en spesialist. Rehabiliteringsinstruksjoner vil være forskjellige.

De viktigste symptomene på overdose inkluderer følgende manifestasjoner:

  • diaré;
  • kvalme med utslipp av vomitus
  • tap av appetitt;
  • skarpe eller nagende smerter i magen og tarmen;
  • økt svette;
  • senke kroppstemperatur og blodtrykk;
  • kramper, alvorlig oppkast (med akutt forgiftning av kroppen).

Mulige bivirkninger

Dette legemidlet inneholder en liten mengde sorbitol (2 g / 120 mg), derfor forekommer sjeldne tilfeller intestinal opprør og diaré oppstår. Ikke alle barn tolererer stoffet, enkelte komponenter kan være allergiske eller overfølsomme.

Hvis du, etter å ha tatt sirupen, merker noen av følgende reaksjoner, bør du slutte å bruke den i fremtiden. Bivirkninger er sjeldne, hovedsakelig deres utseende er ledsaget av forgiftning av kroppen. Bivirkninger:

  • anemi,
  • epigastrisk kramper;
  • kortpustethet
  • aseptisk pyuria;
  • overfølsomhet;
  • toksisk epidermal nekrolyse;
  • spasmer i bronkiene;
  • nedsatt nyrefunksjon og lever;
  • hemolytisk anemi
  • gepatonekroz;
  • allergiske hudreaksjoner (urticaria, utslett, rødhet).

analoger

Direkte analoger av barnas paracetamol er agensene med samme aktive ingrediens: Panadol Baby, Kalpol, Efferalgan. Ibuprofen-baserte sirup som er godkjent for bruk fra 3 måneder, kan fungere som erstatning for narkotika: Nurofens baby, Ibuprofen-FT, Ibufen (se også: "Nurofen Children's": dose av sirupen av vekten av barnet).

Barnas paracetamolsuspensjon (sirup): bruksanvisning, dosering, pris, omtaler

Denne artikkelen er kun til informasjonsformål. Kontakt legen din for å få konsultasjon på søknaden.

Yngre barn nekter ofte å drikke bittere medisiner. Men tiderne da foreldrene måtte tvinge et barn til å ta "smakløse piller" med en temperatur er allerede bak - barnas paracetamol suspensjon kom til redning. Instruksjoner for bruk, dosering, prisen på stoffet, vurderinger - alt dette vil vi diskutere nedenfor.

Innhold:

Instruksjoner for bruk

Økt temperatur i et barn "oppfordrer" foreldrene til å handle raskt. Chills og smerter i babyen vil bidra til å fjerne det påviste verktøyet som skal holdes i dag i hvert medisinskap.

Barnas paracetamol er søt i smak og designet for praktisk bruk. En viktig fordel ved suspensjon er lav toksisitet og lav risiko for å øke metemoglobin.

Uavhengig avgjør dosen av medisiner er ikke vanskelig. Hjelper med denne instruksjonen om bruk av paracetamolsirup for barn. Suspensjon er laget for babyer fra en måned i livet. Inntil barnet fyller tre måneder, foreskriver legen narkotika.

  • Å godta innsiden kort tid før bruk av mat.
  • Ikke fortynn med andre væsker.
  • Drikk rikelig med vann.
  • Før bruk skal rystes opp, oppnå homogenitet av stoffet.
  • Doseringen av legemidlet beregnes ved hjelp av en måleskje eller sprøyte, innelukket i en pakke.
  • Når du bruker en sprøyte, er den stramt inn i adapteren i flaskenes hals. Suspensjonsklokke til ønsket etikett, vri flasken opp ned.
  • Gi barnet stoffet med en sprøyte, og skyll den deretter med rennende vann.
  • Hold skjeen og sprøyten inne i pakken.

dosering

Hver pakke med medisinen har en målt dobbelte skje eller sprøyte som en forholdsregel. En stor skje inneholder opptil 5 ml sirup, en mindre en - 2,5 ml.

Eksperter foreskriver et mål på stoffet i samsvar med barnets vekt. Mål en enkelt dose i beregningen - 10-15 mg / kg kroppsvekt. Tillatelig daglig - ikke mer enn 60 mg / kg kroppsvekt av barnet. I samsvar med alderen av stoffet er foreskrevet:

  • 1 til 3 måneder - ca. 2 ml (ca. 50 mg);
  • 3 måneder til 1 år - 2,5-5 ml (60-120 mg);
  • 1 år til 6 år - 5-10 ml (120-240 mg);
  • 6 til 14 år gammel - 10-20 ml (240-480 mg).

Uten å snakke med legen din, fortsett behandlingen i ikke mer enn 5 dager (3 - mot temperatur, 5 - for å lindre vondt og smerter).

Ikke fortsett selvbehandlingen lenger enn den angitte perioden.

I hvilke apotek er det bedre å kjøpe + pris

Barnas suspensjon Parasetamol dispenseres fra apotek uten resept. Prisen på stoffet avhenger av type produsent. Gjennomsnittet for prisen er sirupen fra det russiske selskapet Pharmstandard. I nettapoteker varierer prisen på en 120mg / 5ml flaske medisin fra 71 til 129 rubler:

Handlingsanmeldelser

Hvilken effekt har barnas paracetamol på kroppen av et sykt barn, hva synes erfarne forbrukere om det? La oss finne ut det.

Barnets parasittamol i suspensjon er et smertestillende middel. Den har en høy absorpsjonshastighet på 0,5-2 timer. Det forhindrer cyklooksygenase i nervesentrene, lindrer smerte og forbedrer termoreguleringen.

  • Ikke reduserer betennelse i kroppen. Klarer ikke natrium og vann (vann-saltmetabolisme). Det påvirker ikke slimhinnen i mage-tarmkanalen negativt.
  • Ta hensyn til stoffets egenskaper. Det er uønsket å drikke det samtidig med andre som har paracetamol i sammensetningen - det er farlig å overdose.
  • Etter inntak tas parasittamol raskt inn i mage-tarmkanalen, hovedsakelig i tynntarmen. Blodplasma Paracetamol når etter 10-60 minutter, hvor konsentrasjonen gradvis avtar, og etter 6 timer forsvinner effekten nesten.
  • Paracetamol distribueres til alle vev i kroppen, i tillegg til fettvev og cerebrospinalvæske.
  • Tenk på at stoffet er i stand til å forvride resultatene av laboratorietester med påvisning av plasmaglukose og urinsyre.
  • Langvarig behandling med paracetamol forårsaker kontroll av leverens funksjonelle tilstand.
  • Mottak med etanol er ikke ønskelig.
  • Suspensjon inneholder sukrose, som er å vurdere om pasienten har diabetes.
  • 2-3 timer etter at legemidlet er fjernet fra kroppen. 85-95% av paracetamol utskilles innen 24 timer av nyrene som glukuronider og sulfater, 3% - uendret.

Anmeldelser av medisinske spesialister

Victor H.: Et godt stoff for å redusere temperaturen hos barn. Det finnes forskjellige former og forskjellige produsenter. Ofte gjeldende i pediatrisk praksis med hypertermi av forskjellige etiologier og i forskjellige former. En temperaturreduksjon skjer raskt i forbindelse med etiologisk behandling.

Vasily I.: Legemidlet er effektivt, barnets kroppstemperatur minker raskt. Ved bruk med overholdelse av aldersdoser gir det ikke noen bivirkninger. Bruk av stoffet i form av en suspensjon forenkler bruken hos yngre barn. Negative øyeblikk under bruk av stoffet blir ikke observert.

Alexander P.: Paracetamol for barn - et antipyretisk bedøvelsesmiddel, er godt brukt i ENT-praksis for akutte sykdommer, otitis, bihulebetennelse, i postoperativ periode. Avgiften tilsvarer kvaliteten på stoffet. Bruk i henhold til instruksjonene, utelukker ikke utviklingen av akutte allergiske reaksjoner i form av urtikaria, angioødem.

Ludmila: Det finnes to typer antipyretiske i verden: Ibuprofen og Paracetamol. Og folk er like delt inn i to "typer" - ibuprofen hjelper noen bedre, Paracetamol hjelper noen. Ibuprofen er Nurofen, Ibufen, Bofen, etc. Paracetamol er Efferalgan, Panadol og andre.

Folk vurderinger

Nadezhda: Vi møtte Pharmstandard Paracetamol for barn med sirup da vår sønn var 3 måneder gammel. I denne alderen gjør du den første vaksinen DPT. Etter det anbefalte barnelege oss å bruke dette stoffet. Og så, opp til et år, hjalp sirupen tre ganger etter hver DPT-vaksinasjon.

Anastasia: Jeg har lagt merke til at fjæringen ikke umiddelbart senker temperaturen, bare etter en og en halv time, temperaturen faller omtrent, og etter 3 timer faller temperaturen til datteren til 36,6 grader. En dose suspensjon var nok for oss i 20 timer, da steg temperaturen igjen til 38,1.

Catherine: Paracetamol for barn, vi bruker alltid når temperaturen stiger. Jeg vet at andre nekter ham, han hevder ikke å senke temperaturen, men mine barn har alltid et middel som fungerer uten feil. Dessuten smaker sirupen godt, noe som er viktig for lite pesti. Etter påføring begynner temperaturen å avta etter en halv time, noen ganger må du vente om en time. En annen grunn til at jeg velger dette legemidlet er den lave prisen. Jeg behandler mødre som tror det: hvorfor betale for det samme stoffet, hvis den dyre ekvivalenten ikke er bedre.

Nikita: Sønn likte det. Sannsynligvis på grunn av fargestoffet i sammensetningen, men dessverre angir ikke instruksjonene smaken. Etter 4-5 dager begynte sykdommen å falle ned, temperaturen falt ned. Og det gleder seg. Til slutt fant vi et passende stoff.

Valentina: Ved høy temperatur var det på en eller annen måte problematisk med stearinlys, det hjalp ikke alltid. Og noen ganger var barnas parasittamol veldig hjelpsomme. For det første er det praktisk å gi det ved hjelp av en måleske. Vårt barn ble raskt vant til henne, og da hun vokste opp, var det absolutt ikke noe problem å drikke medisinen. Den har en merkelig fruktig lukt og søte smak - vårt barn liker det.

Evgenia: Barnas parasittamol er svært effektivt for å redusere feber og som bedøvelse. På et lite barn oppstår temperaturen av ulike grunner, og Paracetamol reduserer det veldig raskt. Jeg gir sirup til babyen min fra vuggen. Det forårsaker ikke allergier og andre reaksjoner. Smaken er søt og barnet tar det med glede. Paracetamol har en beroligende effekt, og sønnen etter seg sover søtt. Selvfølgelig, når han sover, må du regelmessig sjekke temperaturen. Til tross for den lave prisen, klarer Paracetamol sin oppgave mer effektivt enn dyre kolleger. Derfor anbefaler jeg selvsikkert dette legemidlet til barn fra en svært ung alder.

video

I YouTube-videoblogger deler omsorgsmedlemmer sin erfaring med barnets parasittamol i suspensjon.

vitnesbyrd

Barnets parasittamol i suspensjon virker med:

Kontra

  • Høy følsomhet for ingredienser i sammensetningen.
  • Sykdommer i leveren, nyrene.
  • Genetisk fravær av glukose-6-fosfat dehydrogenase.
  • Blodsykdommer.
  • Vær forsiktig med Gilbert syndrom (konstitusjonell hyperbilirubinemi).

Bruk med forsiktighet når:

  • lever- og nyresvikt;
  • godartet hyperbilirubinemi;
  • diabetes;
  • barndom (opptil 3 måneder).

Bivirkninger

  • Allergiske reaksjoner: sjelden - hudutslett, kløe, urtikaria, angioødem.
  • Kvalme, smerte i magen.
  • Hypoglykemi.
  • Hepatotoksisk og nefrotoksisk effekt ved overdose.
  • Dyspné, vondt i hjertet.
  • Når det tas i anbefalte doser, oppstår det alvorlige bivirkninger.
  • Hvis det er merkbare reaksjoner som ikke er beskrevet i pakningsvedlegget, er det nødvendig å kontakte lege umiddelbart.

overdose

Akutt forgiftning med paracetamol er uttrykt av:

  • kvalme;
  • oppkast;
  • magesmerter;
  • svette;
  • blek hud;
  • etter 24-48 timer oppstår symptomer på leverskade og leverkramper.

I kompliserte episoder utvikler leversvikt, encefalopati og koma. Ved langvarig behandling med overdosering av doser vil hepatotoksiske og nefrotoksiske effekter (nyrekolikk, ikke-spesifikk bakteriuri, interstitial nefrit, papillær nekrose) oppstå.

struktur

Aktivt stoff:

Hjelpestoffer:

  • Avicel RC-591 (mikrokrystallinsk cellulose, karmellosnatrium) - 50 mg; xantangummi (xantangummi) - 7,5 mg;
  • metylparhydroksybenzoat (nipagin) - 5 mg;
  • propylenglykol - 1 mg;
  • sukrose (sukker) - 1650 mg;
  • glycerol (glyserin) - 630 mg;
  • sorbitol (matkvalitetssorbitol) - 1128,75 mg;
  • oransje smaksstoff eller jordbærsmaksing - 6,5 mg;
  • vann (renset vann) - opp til 5 ml.

Beskrivelse: homogen suspensjon fra lysegrå eller lysegrå med gulaktig fargetone til grått eller grått med gulaktig fargetone med en karakteristisk fruktig lukt. Inneholder ikke alkoholer og fargestoffer.

analoger

Analoger Paracetamol for barn:

Vanlige spørsmål: Svar på vanlige spørsmål

Det tillatte antall doser av legemidlet per dag?

Antall mottakelser per dag - ikke mer enn fire ganger med intervaller på minst fire timer. I spesielt vanskelige øyeblikk og kun under sykehusets tilstand, med tillatelse fra det medisinske personalet, er det tillatt mer enn fire ganger.

Ved hvilken alder kan barnet ta barnet paracetamol i suspensjon?

Parasetamolbarn får lov til å motta fra 1 måned ved utnevnelse av lege.

Er det en sjanse for allergi mot stoffet?

Suspensjoner for barn forårsaker noen ganger en allergisk reaksjon. Husk imidlertid at allergier ikke alltid forekommer på stoffet selv. Det skjer på de bindende stoffene som finnes i babysuspensjonen.

Med hvilken forsiktighet å ta stoffet?

Når du tar barnas paracetamol i suspensjon, ikke overstige den foreskrevne dosen! En overdose av paracetamol forårsaker leversvikt.

Oppbevaringsforhold for barn Paracetamol?

Oppbevares ved en temperatur ikke høyere enn 25 ° С. Ikke frys ned! Oppbevares utilgjengelig for barn.

Instruksjoner og egenskaper ved bruk av barns parasittamol i forskjellige doseringsformer

Barn er spesielt ofte syk med forkjølelse og smittsomme sykdommer, de kan ha høy temperatur for mange grunner. I nødstilfeller bør et effektivt antipyretisk og smertestillende middel være tilgjengelig. En av de mest populære stoffene i denne gruppen er Paracetamol for barn.

Generell informasjon

Hva er barnets form av paracetamol? Det er et stoff som er spesielt utviklet for å lindre smerter og lindre feber hos små barn, som er kontraindisert i voksne medisiner.

Droggruppe, INN, bruk

Legemidlet tilhører en spesiell gruppe medikamenter - smertestillende antipyretiske legemidler. Slike midler har smertestillende, antipyretisk og mild antiinflammatorisk effekt. INN sammenfaller med handelsnavnet - paracetamol.

Påfør stoffet i pediatrisk praksis. Det er tilrådelig å bruke det bare til behandling av små barn, siden dette skjemaet har en redusert konsentrasjon av den aktive ingrediensen.

I hvilken form og hvor mye produseres?

På apotekshyllene presenteres paracetamol for barn i form av en suspensjon for intern bruk. Den har en viskøs tekstur og en rosa farge. Den har en behagelig bringebær smak og smak. Inneholder væske i en plastflaske med et volum på 100 ml. Den er pakket i en pappkasse, som også inneholder instruksjoner. På noen apoteker kan du finne en medisin med oransje smak, volumet er 2 ganger mer (200 ml).

Paracetamolbaserte produkter kan utstedes under forskjellige handelsnavn. Blant barnas former er populære - Barnas Panadol, Efferalgan, Tylenol og mange andre. De varierer i innholdet av det aktive stoffet og produsenten. Salgsprisen på sirup er avhengig av volumet, samt kjøpsstedet. Her er noen priser i forskjellige apotek av store russiske byer:

Nettapoteker blir stadig mer populære. De tilbyr en rimelig pris, og gir også rask levering rundt i byen.

Sammensetning og farmakologiske egenskaper

Sammensetningen av stoffet inneholder den aktive ingrediensen - flytende paracetamol. Innholdet i 1 ml sirup er 24 mg. I tillegg inneholder den hjelpestoffer - mat konserveringsmidler (E 218 og E 216), propylenglykol, mat søtsaker sorbitol, glyserin, etylalkohol, bringebær aromastoffer, rød fargestoff E 124.

Farmakodynamikken til stoffet bestemmes av aktiviteten av dets aktive substans. Paracetamol er i stand til å blokkere cyclooxygenase, noe som fører til en reduksjon i produksjonen av prostaglandiner (ansvarlig for smerte, samt termoregulering). Antiinflammatorisk effekt er mild, siden den aktive ingrediensen ikke påvirker perifer NS, samt blodplateaggregasjon.

Paracetamol, komme inn i fordøyelseskanalen, absorberes raskt og nesten helt. Maksimal mengde i blodet observeres om en halv time etter administrering. Fordelt i alle vev og væsker. Den aktive ingrediensen kan passere inn i morsmelk. Legemidlet metaboliseres i leveren. Metabolitter utskilles av nyrene med urin, ca. 5% utskilles uendret. Halveringstiden er observert etter 2-4 timer.

Mange mennesker er interessert i når effekten kommer etter at du har tatt dette stoffet? Det avhenger av farmakokinetiske egenskapene til den aktive substansen, det vil si hastigheten av absorpsjon og distribusjon. Handlingen avhenger også av frigjøringsformen (sirupen virker raskest), dosen som tas og egenskapene til organismen. Dens aktivitet reduseres hvis du drikker medisinen i full mage. I gjennomsnitt begynner effekten av paracetamol en halv time etter inntak.

Indikasjoner og begrensninger

Suspensjon Parasetamol er foreskrevet utelukkende for barn i alderen fra seks måneder til 12 år. Indikasjonene for bruken er:

  • smertefullt med tannkjøtt;
  • symptomer på influensa og forkjølelse;
  • feber, feber, feber;
  • høy feber, smerte, betennelse som følger med infeksjonssykdommer i barndommen (kikhoste, parotitt, meslinger, kyllingpokker og andre).

Symptomer på influensa og ARVI

Legemidlet kan ikke tas av alle. Det har noen kontraindikasjoner. Blant dem er:

  • individuell intoleranse mot paracetamol eller hjelpekomponenter;
  • mangel på glukose;
  • alvorlig nyre- eller leverpatologi (f.eks. svikt)
  • medfødt hyperbilirubinemi;
  • undertrykkelse av blod (anemi, leukopeni).

Det er forbudt å bruke verktøyet med alkohol. Selvfølgelig bør barn ikke ta alkoholholdige drikkevarer. Men praksis viser muligheten for et slikt fenomen.

Legemidlet inneholder paracetamol, som kan brukes under graviditet og amming. Selv om det er i stand til å trenge inn i moderkaken og i morsmelk, har stoffet ikke en betydelig negativ effekt på babyen. I tillegg, i et spesielt barns form, er det redusert (sammenlignet med tabletter) paracetamolinnhold, noe som minimerer risikoen for bivirkninger.

Doserings- og administreringsregler

For barn opp til 12 år brukes en spesiell form - sirup. Det inntas før måltider. Legemidlet i tabletter foreskrevet for barn over 12 år, gir barna ikke det. Doseringen bestemmes av en barnelege. Enkeltdosering avhengig av barnets alder:

  • fra 6 måneder til 2 år 5 ml sirup er vist;
  • fra 2 til 4 år - 7,5 ml;
  • barn 4-8 år drikker 10 ml;
  • 8-10 år - 15 ml;
  • fra 10 til 12 år - ca 20 ml.

Dosering for barn

Valg av dose påvirker også kroppsvekten til barnet. Det anbefales å ta 10 eller 15 mg paracetamol per 1 kg av gangen, maksimalt 60 mg per 1 kg vekt per dag kan tas.

Det er viktig å observere intervaller mellom doser - minst 4 timer. På bare en dag kan du ta 4 doser av stoffet. For å behandle barn uten å konsultere en lege, er det tillatt ikke mer enn 3 dager. Videre skal legemidlet ikke gis, fordi det kan forårsake negative effekter.

Farmakologisk interaksjon

Legemidler er ikke alltid kombinert med hverandre. Derfor bør deres legemiddelinteraksjoner vurderes. Her er noen eksempler på muligheten for felles bruk av rusmidler med paracetamol:

  1. Det er forbudt å kombinere stoffet med andre produkter som inneholder paracetamol. Dette kan utløse en overdose.
  2. Paracetamol kan ha en toksisk effekt på leveren. Spesielt er denne effekten forbedret mens man tar barbiturater, antikonvulsiva midler, trisykliske antidepressiva, medikamenter på grunnlag av Hypericum, etanol, orale prevensiver, rifampicin, isoniazid.
  3. Barbiturater kan også redusere de antipyretiske egenskapene til den aktive ingrediensen.
  4. Noen stoffer kan øke giftigheten av stoffet. Disse er Probenecid, Propanolol, Kloramfenikol, Diflunizal.
  5. Domperidon og metoklopramid øker absorpsjonen av paracetamol, kolestyramin reduserer den.
  6. Bruk av høye doser paracetamol samtidig med antikoagulantia (warfarin) fører til blødningsutvikling.
  7. Legemidlet reduserer diuretikkens diuretiske virkning.
  8. Samtidig administrering med antivirale legemidler provoserer fremveksten av nøytropeni.

Du bør vurdere effekten av stoffet på resultatene av laboratorietester. Så den aktive komponenten påvirker bestemmelsen av konsentrasjonen av urinsyre og glukose i blodplasmaet.

Spesielle instruksjoner

Legemidlet bør tas i samsvar med instruksjonene. Den inneholder følgende spesielle instruksjoner:

  1. Følg anbefalt dose, ikke overskride tillatt enkelt- og daglig dose.
  2. Ta ikke legemidlet i mer enn 3 dager på rad uten å konsultere lege.
  3. Hvis maksimal daglig dose (60 mg per 1 kg av barnets vekt) ikke bidrar til å avlaste feber, kan en ekstra antipyretisk brukes under tilsyn av en lege.
  4. Hvis det ikke er noe positivt resultat etter det foreskrevne behandlingsforløpet med legemidlet eller når pasientens tilstand forverres, må du slutte å ta medisinen og konsultere en barnelege for råd.
  5. Med ekstrem forsiktighet foreskrives et middel i nærvær av hyperbilirubinemi, lever- eller nyrepatologi, siden risikoen for bivirkninger og hepatotoksisitet øker.
  6. Ved langvarig bruk av paracetamol bør pasienten overvåke blodsammensetningen og arbeidet til nyrene og leveren.
  7. Legemidlet er sammensatt av sorbitol søtningsmiddel. Dette bør vurderes i nærvær av fruktoseintoleranse.
  8. Noen hjelpekomponenter (E 216, E 218), som er en del av stoffet, fremkaller utviklingen av allergiske reaksjoner.
  9. Denne form for paracetamol brukes utelukkende i pediatri. Det vil si at stoffet er foreskrevet bare for barn.

Bivirkninger, symptomer på overdosering

Legemidlet kan provosere noen negative reaksjoner. Barnet har oftest:

  1. Allergiske manifestasjoner i form av hudutslett, kløe, brennende, erytem, ​​giftig nekrose av det øvre lag av huden.
  2. Anafylaktiske reaksjoner.
  3. Angioødem.
  4. Utviklingen av bronkospasme. Ofte skjer dette fenomenet mot bakgrunnen av intoleranse mot aspirin eller andre antiinflammatoriske ikke-steroidale stoffer;
  5. Fordøyelsesproblemer. De er ofte manifestert av kvalme, smerter i magen. Hjeltekomponenten sorbitol provoserer en avføringsvirkning.
  6. Bukspyttkjertel (pankreatitt).
  7. Nedsatt leverfunksjon. De manifesterer en økning i leverenzymernes aktivitet uten utvikling av gulsott. Hepatonekrose kan også oppstå under overdosering.
  8. Hypoglykemi (reduksjon i konsentrasjonen av glukose i blodet). Denne patologien blir ofte observert hos diabetikere.
  9. Undertrykking av bloddannelse, som manifesteres av anemi, leukopeni. Langvarig bruk av høye doser medikament fremkaller utviklingen av trombocytopeni, agranulocytose, forekomsten av blåmerker, blåmerker og blødninger (fra nesen, tannkjøttet).
  10. Forverring av urinsystemet. Hvis pasienten tar høye doser av legemidlet, har han en nefrotoksisk effekt (nyrekolikk, nephritis, nekrose av nyrestrukturene). Det kan være pus i urinen.

Slike forhold utvikler seg vanligvis som følge av at den anbefalte dosen overskrides, eller det tas lang tid i legemidlet.

Spesiell skade på kroppen forårsaker at stoffet hvis det brukes feil. Det er spesielt farlig å ta for høye doser (over 150 mg per 1 kg) i lang tid.

Paracetamol tolereres vanligvis godt. Men i tilfelle en overdose utvikler barnet karakteristiske symptomer - hudens hud, kvalme, oppkast, anoreksi, anoreksi. De vises i den første dagen. Tegn på leverforgiftning utvikles litt senere - en dag eller to etter administrasjon. Samtidig utvikler farlige komplikasjoner:

  • forverring av glukosemetabolismen;
  • metabolisk acidose;
  • lever nekrose;
  • leversvikt;
  • encefalopati;
  • indre blødning
  • hevelse i hjernen.

Slike forhold kan føre til utvikling av koma, som ofte er dødelig for pasienten. I noen tilfeller fremkaller overdose et brudd på sentralnervesystemet. Dette kan manifestere seg:

  • svimmelhet;
  • brudd på bevissthet
  • fremveksten av følelser av angst, angst;
  • psykomotorisk agitasjon;
  • håndskake;
  • kramper;
  • søvnforringelse, døsighet;
  • økt refleksivitet;
  • tap av orientering i rommet.

På grunn av en overdose oppstår det problemer med kardiovaskulærsystemet. Pasienter har hjerte rytmeforstyrrelse, hurtig hjerterytme, ekstrasystol.

Hvis barnet har tatt en høy dose paracetamol, bør den tas til et medisinsk anlegg, selv i fravær av farlige symptomer. Skilt på indre organer vises ofte ikke umiddelbart. Behandlingen utføres på et sykehus. Til å begynne med blir pasienten vasket mage, gi sorbenter og avføringsmidler.

Videre, i løpet av dagen (fortrinnsvis 8 timer etter overdosen) er intravenøs administrering av antidot, acetylcystein, indikert. Hvis det ikke er oppkast, kan et alternativt middel brukes - metionin, som tas oralt. Etter foreskrevet symptomatisk behandling.

De beste analogene

Barnas form for paracetamol har mange strukturelle analoger som inneholder samme aktive substans. De mest populære blant dem er:

  1. Barnas Panadol. Kjent og effektivt middel fra Frankrike. Prisen på stoffet er mye høyere enn paracetamol. Tilgjengelig i form av en jordbær-farget rosa slurry.
  2. Kalpol. Presentert i form av sirup med jordbær smak og lukt. I 5 ml suspensjon inneholder 120 mg aktiv substans. Opprinnelsesland - Tyskland.
  3. Tylenol barn. Legemidlet inneholder paracetamol. Tilgjengelig i sirup (smak av kirsebær, volum - 120 ml) og tyggbare tabletter med fruktsmak. Det brukes som smertestillende og antipyretisk. Effekten varer i 4 timer.
  4. Efferalgan. Frigjør medisin Frankrike. Sirupen har karamell smak, den inneholder 150 mg av den aktive ingrediensen per 5 ml væske. Volumet av flasken der suspensjonen er plassert er 90 ml.

Det er også midler til å eliminere feber og smerte, som er tilgjengelige i en annen doseringsform. De vanligste analogene er rektal suppositorier.

Tilbakemelding eksempler

For å forstå hvor effektivt og trygt stoffet er basert på paracetamol i form av sirup, bør du lese om vurderinger av leger og pasienter. Her er noen av dem:

Parasetamol i form av en babysirup bidrar effektivt til å stoppe smerte (for eksempel smerter i tennene, inkludert når de går ut, smerter i halsen, muskler). Også stoffet er i stand til å lindre feber og feber, som ofte forekommer mot bakgrunnen av ulike infeksiøse og inflammatoriske sykdommer i barndommen.

Top